Většinu členů správních rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven by mohli volit všichni jejich klienti elektronicky nebo korespondenčně. Dozorčí rady by obsazovali výhradně ministři financí a zdravotnictví. Změnu by přinesla novela, kterou sepsali pirátští poslanci. Ministerstvo zdravotnictví s předlohou nesouhlasí, vládě už zaslalo vlastní návrh. Obě předlohy reagují na loňský verdikt Ústavního soudu, jenž na podnět senátorů část zákona týkající se volby orgánů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven k letošnímu říjnu zrušil.
Nynější systém napadala skupina senátorů kvůli tomu, že podle nich zvýhodňuje při tvorbě správních a dozorčích rad velké podniky. Ústavní soud dospěl k závěru, že současný způsob voleb vytváří nerovnost mezi pojištěnci a je výhodný pro velké zaměstnavatele.
Předloha by stanovila, že 12 členů správních rad by vybírali „v přímých, rovných a tajných volbách“ klienti zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Kandidáti by museli vedle dalších podmínek pro účast ve volbách sesbírat dostatek podpisů klientů. Navrhovat by je mohli i někteří zaměstnavatelé, případně jejich skupiny nebo skupiny poslanců a senátorů. Po jednom členu správních rad by jmenovali ministři finanční, práce a sociálních věcí a zdravotnictví. Novela, kterou podepsal také poslanec STAN Petr Pávek, upravuje také například způsob volby, její termíny, soudní přezkum, doplňovací a opakované volby a zánik funkce. U dozorčích rad pojišťoven předkladatelé navrhli, že tři členy by jmenoval ministr financí a dva členy ministr zdravotnictví.
„Navržené řešení významným způsobem ohrožuje udržitelnost systému veřejného zdravotního pojištění, neboť rozhodování o jeho fungování téměř absolutně svěřuje pojištěncům jako spotřebitelům hrazené péče,“ reagovalo ministerstvo zdravotnictví v dnešní tiskové zprávě. Tvrdí také, navrhovaný proces volby by si vyžádal desítky milionů korun ze státního rozpočtu i od pojišťoven.
Ministerstvo navrhlo, aby členy rad mohl volit širší okruh subjektů než nyní. Zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné i lidé bez zdanitelných příjmů by se mohli spojovat, aby dosáhli minimální výše odvedeného pojistného 0,4 procenta pro nominaci svých volitelů. Kandidovat by mohl každý klient, který by doložil podporu alespoň 50 dalších pojištěnců příslušné zdravotní pojišťovny.
V současnosti jmenuje pět členů správních rad vláda a deset členů je volených z řad pojištěnců. Ústavní soud škrtl ustanovení, podle kterého se pět z nich vybírá z kandidátů reprezentativních organizací zaměstnavatelů a dalších pět z nominantů odborů. Podobně soud postupoval i u pravidel volby členů dozorčích rad pojišťoven, v nichž mají do října kandidáti zaměstnavatelů a odborů po třech místech. Další tři členy jmenuje vláda. Ministerský návrh počty členů rad ponechává.
Soud zrušil k říjnu také vyhlášku, která stanovuje podrobnosti volby a volební řád. Volitele, kteří pak vybírají z obou skupin kandidátů, určují podle vyhlášky velké podniky. Počet volitelů se totiž odvíjí od toho, jaký podíl mají odvody konkrétního podniku na celkovém pojistném připadajícím na danou pojišťovnu.
Oba návrhy projedná vláda. Rozhodnou o nich zákonodárci.
-čtk-