Bankovní asociace: Dohled živnostenských úřadů nad realitní úschovou není dostatečnou zárukou

Návrh zákona o realitním zprostředkování z pera Ministerstva pro místní rozvoj míří do druhého čtení. Na středečním jednání ústavněprávního výboru poslanci přijali doporučení ohledně právní úpravy dlouho diskutovaných realitních úschov. Se svým stanoviskem vystoupili mimo jiné představitelé České bankovní asociace a zástupce realitní jedničky na trhu M&M Reality Petr Morcinek. Ten působil jako manažer volební kampaně hnutí ANO.

Cílem zákona, jehož věcný záměr vláda schválila již na počátku roku 2016, má být stanovení jasných pravidel pro realitní zprostředkovatele s důrazem na ochranu spotřebitele. Tím má podle předlohy například dojít ke zvýšení standardu poskytovaných služeb a důvěry klientů realitních kanceláří. Také proto byl velký prostor věnován diskusi o právní úpravě realitních úschov, které v současné době sice realitní kanceláře poskytují, jedná se ale o stav faktický, právem dosud explicitně neupravený.

Poslanci měli na schůzi klíčového výboru na stole tři varianty: původní vládní návrh zákona, který měl podporu zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, pozměňovací návrh poslanců Dominika Feriho (TOP09) a Věry Kovářové (STAN) zakazující realitním zprostředkovatelům přijímat finanční prostředky do realitní úschovy a konečně pozměňovací návrh Heleny Válkové (ANO), Taťány Malé (ANO) a Dominika Feriho (TOP09), který by realitním zprostředkovatelům přijímání úschov umožnil, avšak s přísně stanovenými podmínkami.

V odůvodnění pozměňovacího návrhu poslanců Dominika Feriho a Věry Kovářové je zdůrazněno, že navrhované znění §4, které by umožnilo provádět neregulované a nekontrolované peněžní úschovy realitním zprostředkovatelům, je zcela v rozporu s proklamovaným cílem zákona, jímž je ochrana spotřebitele. Proto je navrhováno realitní úspory zcela zakázat. Tento návrh má též podporu České bankovní asociace, jejíž zástupce Filip Hanzlík opakovaně upozorňuje na rizika: „Realitní transakce jsou v životě naprosté většiny lidí, klientů, spotřebitelů, ty daleko největší z hlediska objemu prostředků, které jsou ve hře, a jsou činěny z jejich strany maximálně jednou, dvakrát za život,” uvedl. Zejména z toho důvodu, že jsou nejen banky, ale též notáři a advokáti na realitní transakci nezávislé, považuje Česká bankovní asociace za správný návrh, jím se přijímání úschov realitním zprostředkovatelům zcela zapovídá. Podle Hanzlíka ani návrh poslanců Heleny Válkové, Taťány Malé a Dominika Feriho nezaručuje dostatečně bezpečné oddělení finančních prostředků realitních zprostředkovatelů od prostředků klientů.

Mohlo by vás zajímat

Pozměňovací návrh Heleny Válkové (ANO), Taťány Malé (ANO) a Dominika Feriho (TOP09) přijímání úschov realitními kancelářemi právně aprobuje a blíže upravuje další podmínky, stejně jako dohled ze strany státu. Podle tohoto pozměňovacího návrhu by mělo být poskytování úschovy peněz primárně vyhrazeno bankám, zahraničním bankám s pobočkou v České republice, notářům a advokátům.

Pokud by byla úschova přijímána v souvislosti s exekučním, soudním nebo jiným řízením, mohou být finanční prostředky uloženy též u soudního exekutora. Pouze na výslovnou písemnou žádost zájemce může úschovu prostředků za účelem zajištění plnění z realitní smlouvy provést i realitní zprostředkovatel.
[mn_protected]

Dominik Feri avizuje, že do pozměňovacího návrhu bude též doplněno, že tato písemná žádost musí být podána na samostatné listině. Peněžní prostředky by bylo možno do úschovy složit pouze bezhotovostně, přičemž pro každou jednotlivou úschovu má být veden samostatný bankovní účet. Nesplnění některé ze zákonných povinností stanovených v § 4 ohledně realitní úschovy by bylo přestupkem, za který poslanci navrhují sankce až ve výši 500 tisíc Kč

Navrhovatelé nakonec rozhodli, že vedení centrální evidence úschov na celostátní úrovni by bylo příliš složité, proto by tuto evidenci měl vést sám realitní zprostředkovatel. Podle poslance Feriho je nutné, aby byla zajištěna kontrola ze strany státu především nad tím, že finanční prostředky jsou uloženy na samostatných účtech a jsou využívány pouze a jen k plnění realitní smlouvy. „Po dohodě s Ministerstvem průmyslu a obchodu jsme došli k tomu, že správní kontrolu budou vykonávat živnostenské úřady,“ uvádí Dominik Feri. Realitní zprostředkovatel bude povinen notifikovat živnostenský úřad o tom, že realitní úschovu poskytuje.

Pro naplnění účelu ochrany spotřebitele ve velkých realitních transakcích však považuje navrhovaný dohled živnostenského úřadu za nedostatečný zástupce České bankovní asociace Filip Hanzlík. „Na jedné straně máme banky a kontinuální a často drsný dohled ze strany České národní banky, na straně druhé je tu navrhován dohled živnostenského úřadu,“ uvažuje Hanzlík.

Hospodářská komora ČR se přiklání k návrhu poslanců Válkové, Malé a Feriho, neboť považuje za důležité právně definovat podrobná pravidla, jež se na realitní úschovy použijí, přičemž vládní předloha tuto regulaci postrádá.

Petr Morcinek, majitel M&M Reality a bývalý volební manažer hnutí ANO vyjádřil obavu, že soustředění úschov do rukou bank, advokátů a notářů povede k průtahům v realizaci realitního obchodu, když se jedná o další subjekty, které nejsou obeznámeny s detaily obchodního případu. Je nutno je s podstatou transakce seznamovat, čímž dochází ke zpoždění. Realitní úschovy dle jeho stanoviska provádí M&M Reality Holding pro téměř 35 % klientů, a to zdarma. „Jsou tu i další subjekty, třeba developeři. Proč by peníze developerům neměly jít také přes advokáty. Vždyť developeři dneska drží desítky miliard korun, daleko více než realitní kanceláře. Proč bychom je neměli také regulovat přes notáře. Vždyť ty domy ještě vůbec nestojí,“ říká Morcinek.

Podle Feriho a Hanzlíka je právě nezávislost bank, advokátů a notářů jakožto třetích osob jejich výhodou, když na rozdíl od realitních kanceláří nemají osobní zájem na finalizaci celé transakce. Důležitost nezávislosti subjektu poskytujícího úschovu zdůraznila v minulosti též Česká advokátní komora.

Do Poslanecké sněmovny, jejíž jednání bude pokračovat 24. září, zamíří zákon dle usnesení ústavněprávního výboru v podobě dle pozměňovacího návrhu Heleny Válkové (ANO), Táni Malé (ANO) a Dominika Feriho (TOP09). Na základě podnětu České národní banky byla připojena též novela zákona o bankách, a to znění § 41e odst. 6.

[/mn_protected]

Veronika Hejná

Tomáš Cikrt