Ústavní soud pod vedením Pavla Rychetského musí rozhodnout o tom, zda mají platit pokutu rodiče, kteří odmítli očkovat své dítě heaxavakcínou. Foto: Mediafax, koláž ZD

Ústavní soud se v pondělí vyjádří k povinnému očkování v Česku

Ústavní soud (ÚS) se v pondělí vyjádří k problematice povinného očkování v Česku. Plenárním nálezem rozhodne o návrhu na zrušení části zákona o ochraně veřejného zdraví, která umožňuje ministerstvu zdravotnictví vyhláškou stanovit povinné vakcíny. Zároveň návrh zpochybňuje ustanovení zákona o přestupcích, které umožňuje uložit za nedodržení povinnosti pokutu do 10.000 korun. 

 

Momentálně jsou v Česku povinné jen dětské vakcíny, mnozí rodiče ale potomky očkovat nechtějí. Ústavní soudci se problematikou zabývají právě na základě stížnosti rodičů, kteří po vleklém sporu museli zaplatit každý 4000 korun za to, že nezajistili očkování dcery takzvanou hexavakcínou. Pokutu loni potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS).

rozsudku napadeném ústavní stížností NSS připustil, že povinné očkování, stejně jako velká část lékařských zákroků, může za jistých okolností vést ke způsobení závažné újmy. Negativní názor na očkování a obava z rizik ale podle NSS nevyvazuje rodiče z povinnosti umožnit vakcinaci dětí.

ÚS se očkováním zabýval vícekrát. Podle základního nálezu ústavních soudců z roku 2011 lze rodičům sankci prominout jen v individuálních a odůvodněných případech, například když očkování prokazatelně odporuje náboženskému přesvědčení rodiny. V takové situaci by měl stát od nátlaku na odpůrce očkování upustit. Jinak ale ÚS tehdy potřebnost a ústavnost povinného očkování dětí nezpochybnil, je to prý spíše politická a expertní otázka. Pondělní nález bude významný, k problematice se totiž vyjádří celé plénum soudu, nikoliv jen některý z tříčlenných senátů.

Názory na prospěšnost očkování se liší, někteří lidé považují vakcíny za nebezpečné. Pro děti v Česku je nyní povinné očkování hexavakcínou, která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi.
Spornou otázku představovalo už v minulosti také to, že povinné očkování jakožto zásah do základních práv vymezuje pouze vyhláška, a nikoliv přímo zákon. Podle staršího verdiktu rozšířeného senátu NSS je ale toto řešení přípustné i praktické – umožňuje pružně reagovat na výskyt infekčních onemocnění i postup vědeckého poznání.

Ústavní soudci připravují na začátek března ještě jeden nález související s vakcínami. Konkrétně jde o očkování jakožto podmínku pro přijetí do mateřské školy. Ministerstvo zdravotnictví nedávno přišlo s novelou zákona o veřejném zdraví. Sněmovna by se jí mohla zabývat na březnové schůzi. Počítá například se zvýšením pokut pro školy a organizátory dětských táborů za účast neočkovaných dětí.
-čtk-