V Německu přituhuje. Šéf Institutu Roberta Kocha varuje před rozvolněním, vláda distribuuje respirátory FFP2

Prezident Robert Koch Institutu Lothar Wieler varuje před jakýmikoli úvahami o rozvolnění protiepidemických opatření ještě před Vánocemi. Foto: Pixabay

Prezident Institutu Roberta Kocha (RKI – Robert Koch Institut) Lothar Wieler odhaduje, že se novým typem koronaviru v Německu dosud nakazilo méně než deset procent populace. Je ale přesvědčen, že současná protiepidemická opatření by měla být zachována i během vánočních svátků. Za poslední týden totiž na Covid-19 v Německu zemřelo v průměru více než 400 lidí denně, což je nejvíce od dubna.

 

Institut Roberta Kocha odhaduje, že ve skutečnosti je počet lidí dosud nakažených koronavirem asi čtyřikrát až šestkrát vyšší, než je počet potvrzených případů. Těch bylo podle dosavadních údajů institutu asi 1,2 milionu, což představuje kolem 1,5 procenta populace. I kdyby byl skutečný počet šestkrát větší, s virem SARS-CoV-2 se dosud nesetkalo ani deset procent obyvatel Spolkové republiky Německo.

Prezident RKI Lothar Wieler přesto varuje před jakýmikoli úvahami o rozvolnění protiepidemických opatření ještě před Vánocemi. „To by bylo něco, co by dalo šíření nákazy novou dynamiku, kterou by pak bylo velmi obtížné kontrolovat,“ uvedl Wieler pro portál ÄrzteZeitung.de. Odkázal přitom na Spojené státy, kde epidemie zesílila po Dni díkůvzdání.

Dvakrát více ohnisek v domech s pečovatelskou službou

Lothar Wieler zdůraznil, že vedle omezení pohybu a shromažďování obyvatelstva je také velice účinné dodržování pravidel, která v České republice známe jako 3R, tedy ruce-roušky-rozestupy. Podle Institutu Roberta Kocha to potvrzují údaje ze 750 referenčních ordinací praktických lékařů a 73 referenčních nemocnic.

O tom, že koronavirová epidemie zdaleka není pod kontrolou, hovoří i klíčová aktuální data. Ve středu v Německu přibylo 23 679 nově nakažených a hlášeno bylo 440 úmrtí v souvislosti s covidem. Nad hranicí 400 úmrtí denně se také drží průměr za posledních sedm dní. V přepočtu na počet obyvatel sice jde stále o poměrně příznivé údaje, zároveň jde o nejvyšší denní čísla od dubna, kdy v Německu kulminovala první epidemická vlna.

Mohlo by vás zajímat

Problém je také v tom, že virus se ve větší míře dostal mezi rizikové skupiny. „Virus koluje v celé populaci,“ uvedli na čtvrteční tiskové konferenci zástupci RKI. Podle nich je v domovech s pečovatelskou službou dvakrát více ohnisek nákazy než během první jarní vlny. Postiženo je mnoho lidí ve věku nad 80 let. To vede k závažnějším případům a také většímu počtu úmrtí.

Zdaleka nejsilněji je ale podle RKI zasažena skupina mladých dospělých obyvatel. Jde o kohortu, kde se nákaza šíří nejvíce a nyní se pohybuje na 184 nakažených na 100 tisíc obyvatel v dané věkové skupině.

Vláda pořídí rizikovým skupinám respirátory

Neutuchající vlna šíření koronaviru přiměla spolkovou vládu jednat. Spolkové ministerstvo zdravotnictví začne v nejbližších dnech distribuovat respirátory ve standardu FFP2 lidem, kteří se nachází v těch nejrizikovějších skupinách. A to na základě vyhlášky představené ve středu spolkovým ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem (CDU).

Distribuce bude probíhat také prostřednictvím lékáren, kde si oprávněné osoby budou moci vyzvednout tři kusy respirátorů. Budou muset prokázat svou totožnost, aby nemohlo docházet k vícenásobnému vyzvedávání v různých lékárnách. Podle propočtů ministerstva by na respirátor mělo nárok až 27 milionů lidí. Celkem by tedy stát musel zajistit přes 80 milionů respirátorů.

„Rizikové skupiny musí být chráněny právě teď, o Vánocích,“ řekl podle deníku Deutsches Ärzteblatt spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn. Podle něho je distribuce přes lékárny efektivní. „Lékárníci své zákazníky znají, a tak mají naši důvěru,“ dodal Spahn. Po Vánocích bude možné tímto způsobem získat dalších dvanáct respirátorů, a to na základě předložení kupónů, které nárokovým skupinám budou rozesílat zdravotní pojišťovny.

„Dávka“ prvních tří masek bude financována z fondu zdravotního pojištění, pozdější respirátory pak z rozpočtu spolkové vlády. Celkové náklady na pořízení a distribuci respirátorů by měly dosáhnout kolem 2,5 miliardy eur (přes 65 miliard korun).

Petr Musil

Michaela Koubová