Dosud mohli policisté zasahovat jen při vzpouře vězňů, v pandemii je vláda povolá k vnější ostraze věznic

Zajištění vnější ostrahy věznic a detenčních ústavů na strážných věžích a výkon strážní služby na vstupech a vjezdech i ve strážních hlídkách by v případě pandemie nebo živelné katastrofy mohli nově za příslušníky Vězeňské služby vykonávat policisté. Bez této novely zákona by v současné pandemii koronaviru došlo k paralýze plnění úkolů Vězeňské služby, stojí v důvodové zprávě k novele zákona o Vězeňské službě. Policisty povolá vláda nařízením.

Novelu zákona o vězeňské službě schválila v pátek 4. prosince 2020 ve zrychleném jednání poslanecká sněmovna. „Není možné nehlídat vězně,“ zdůvodnila potřebnost novely ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) ovšem upozornil na to, že u republikové policie je neobsazeno 3500 míst a 1500 policistů je v karanténě kvůli koronaviru. Za chybějící policisty by podle něj mohli nastoupit vojáci.

Dosud jen zásah proti vězňům, nyní hlídání

Stávající právní úprava dosud neumožňovala, aby byli příslušníci Policie České republiky povoláni k plnění úkolů Vězeňské služby s výjimkou vzpoury: „V § 24 odst. 2 zákona se Vězeňské službě umožňuje požádat o zásah Policii České republiky, tato možnost je však omezena na mimořádné situace typu vzpoury ve věznici, vazební věznici nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence, kdy cílem takového zásahu je obnovení pořádku a bezpečnosti v objektech střežených Vězeňskou službou; jde o součinnost při (jednorázovém) zásahu, nikoli tedy při dlouhodobějším plnění úkolů Vězeňské služby,“ uvádí se v důvodové zprávě k novele zákona.

[mn_protected]

Tento stav by podle důvodové zprávy mohl zcela paralyzovat plnění některých úkolů Vězeňské služby. Na které práce ve věznicích by nyní mohli být policisté odveleni? „Policisté či jiné osoby plnící úkoly Policie povolaní k plnění úkolů Vězeňské služby by byli využiti k zajištění vnější ostrahy věznic, vazebních věznic a ústavů pro výkon zabezpečovací detence (samostatný výkon služby na strážních věžích), k výkonu strážní služby na vstupech a vjezdech do věznic a ve strážní a zásahové hlídce,“ stojí doslova v důvodové zprávě.

Mohlo by vás zajímat

Úplný materiál je zde.

Policisty k vězňům povolá nařízením vláda

Jak vyplývá z návrhu, policisté by byli povoláváni k vězňům nařízením vlády: „Cílem předkládaného návrhu zákona je umožnit, aby vláda na nezbytně nutnou dobu mohla nařízením vlády povolat policisty k plnění úkolů Vězeňské služby, pokud s ohledem na aktuální mimořádnou situaci Vězeňská služba není schopna zabezpečit plnění svých úkolů vlastními silami. Taková možnost by se týkala obecně takových situací, kdy Vězeňská služba nemůže zajistit výkon strážní služby vlastními příslušníky např. z důvodu epidemiologické situace, živelné a ekologické katastrofy apod. v objektech Vězeňské služby,“ stojí v důvodové zprávě.

Nově má předmětné ustanovení vypadat takto:

  • 24

(1) Vězeňská služba spolupracuje při plnění svých úkolů zejména s ozbrojenými bezpečnostními orgány České republiky, s dalšími orgány státu, s orgány obcí a s obdobnými institucemi v zahraničí.

(2) V případě, že v ústavu pro výkon zabezpečovací detence, ve vazební věznici nebo věznici vznikne mimořádná situace a Vězeňská služba nemůže zajistit pořádek a bezpečnost v těchto místech vlastními prostředky, může Vězeňská služba požádat o zásah Policii České republiky.

(3) Pokud síly a prostředky Vězeňské služby nebudou dostatečné k zajištění střežení vazebních věznic, věznic nebo ústavů pro výkon zabezpečovací detence, může vláda České republiky na nezbytnou dobu povolat k plnění úkolů Vězeňské služby příslušníky Policie České republiky.

(4) Příslušníci Policie České republiky povolaní podle odstavce 3 mají při plnění úkolů Vězeňské služby oprávnění a povinnosti příslušníků; vláda České republiky může rozsah těchto oprávnění a povinností omezit.

(5) Příslušníci Policie České republiky povolaní podle odstavce 3 prokazují svou příslušnost k plnění úkolů Vězeňské služby svým předepsaným stejnokrojem s vnějším označením „VĚZEŇSKÁ SLUŽBA“. Ústním prohlášením „Vězeňská služba“ prokazují svoji příslušnost ve výjimečných případech, kdy okolnosti služebního zákroku neumožňují prokázat příslušnost stanoveným způsobem. Ministerstvo stanoví vyhláškou vzor vnějšího označení „VĚZEŇSKÁ SLUŽBA“.

Účinnost v nouzovém stavu vydáním ve Sbírce

Spolupráci Vězeňské služby při plnění jejích úkolů s jinými složkami upravuje § 24 zákona č. 555/1992 Sb., o Vězeňské službě a justiční stráži České republiky.  „Výslovně je zmíněna spolupráce s ozbrojenými bezpečnostními orgány České republiky, s dalšími orgány státu, s orgány obcí a s obdobnými institucemi v zahraničí. Takové obecné součinnostní ustanovení nicméně neumožňuje, aby tyto orgány přímo plnily úkoly zákonem svěřené Vězeňské službě,“ vysvětluje důvodová zpráva nutnost změny.

„Ustanovení § 24a citovaného zákona pak upravuje pouze situaci opačnou, tj. povolání

příslušníků Vězeňské služby k plnění úkolů Policie České republiky,“ dodává důvodová zpráva.

Zákon nabyde dne účinnosti vydáním ve Sbírce, tedy po schválení Senátem a po podpisu prezidenta neprodleně, což umožňuje vyhlášený nouzový stav, upozorňuje rovněž důvodová zpráva.

[/mn_protected]

Irena Válová

Tomáš Cikrt