Karanténa či izolace? Vnitro pro volby počítá s drive-in stanovišti bez ohledu na trvalý pobyt

Ministerstvo vnitra pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny opět navrhuje zvláštní způsoby hlasování v pandemii Covid-19. Hlasovat se bude moci v každém drive-in stanovišti bez ohledu na trvalý pobyt. Stačit bude čestné prohlášení. Předpokládá se, že je možné, že opět budou voliči v izolaci nebo v karanténě, odůvodňuje ministerstvo. Zavádí se tresty za „dvojí hlasování“ v domovech důchodců i za lživé čestné prohlášení až ve výši 10 000 korun. Členy sčítacích komisí už nebudou vojáci.

Návrh na zvláštní hlasování v pandemii Covid-19 pro letošní podzimní volby je až na některé jednotlivosti totožný se zvláštním zákonem, podle kterého se odehrály volby do Senátu v roce 2020. Loňský zákon byl však jednorázový.

Volby do poslanecké sněmovny Parlamentu vyhlásil prezident republiky na data 8. a 9. října 2021. Podle návrhu vnitra by se stejně jako loni i letošní volby odehrály pro osoby v izolaci a v karanténě prostřednictvím sčítacích komisí vybavených štíty a ochrannými oděvy, na zvláštních stanovištích (drive-in) nebo pomocí přenosných uren nebo v uzavřených pobytových zařízeních. Nově budou moci v zařízení hlasovat i jejich zaměstnanci. Na zvláštních stanovištích se bude moci hlasovat bez ohledu na bydliště s volebním průkazem.

Covid-19 asi ustoupí, ale lidí v izolaci bude dost

Právní úprava zvláštního hlasování existuje v české legislativě 25 let, ale nepočítala s pandemií, podotýká vnitro k návrhu. „Dosavadní volební zákony však nepočítaly s pandemickou situací, která nastala v roce 2020 v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. V karanténě nebo izolaci z důvodu ochrany veřejného zdraví před tímto onemocněním se tak ocitá nepoměrně více osob, a tedy i voličů, kteří by v důsledku zmíněné překážky nemohli své právo hlasovat ve volbách naplnit. Nový rozměr dopadů této překážky vede k pochopitelným obavám o ústavní konformitu dosavadní právní úpravy a potažmo o regulérnost voleb,“ uvádí v návrhu vnitro.

„V době, kdy je návrh tohoto zákona připravován, není známo, jaká bude epidemická situace v době konání voleb do Poslanecké sněmovny, tj. v říjnu 2021. Je sice předpoklad, že vlivem očkování a stále intenzivnějšího testování by onemocnění covid-19 mohlo být již na ústupu, avšak zřejmě ne natolik, aby stále neexistovala významná skupina voličů v karanténě nebo izolaci,“ dodává k tomu ministerstvo vnitra v důvodové zprávě.

Vznikne 90 komisí pro hlasování

Podle důvodové zprávy předkladatel „tudíž vychází vstříc legitimní společenské poptávce vyjádřené i shodou parlamentních stran již před krajskými a senátními volbami v roce 2020 a opětovně navrhuje zakotvení zvláštních způsobů hlasování speciálním zákonem přijatým tentokrát pro volby do Poslanecké sněmovny konané v roce 2021“.

Základním principem bude znovu schéma, kdy předmětní voliči přijdou do styku pouze se sčítací komisí, nikoli s okrskovou komisí volební. „Komise pro hlasování bude minimálně jedna v každém okrese a v Praze jich bude alespoň 5, pro dopad na státní rozpočet se počítá se vznikem 90 komisí pro hlasování. Za každý den hlasování náleží členům komise odměna 5000 Kč,“ uvádí se v důvodové zprávě. Počet členů těchto komisí se nově sníží ze čtyř na tři.

Mohlo by vás zajímat

Nově také nebudou členy komisí vojáci. „Armáda ČR pouze zajistí vybudování, vybavení a potřebnou údržbu volebního stanoviště,“ stojí ve zprávě. Zatímco práci komisí zaplatí z dotace státu obce a kraje, stanoviště postaví armáda ze svého rozpočtu.

Voliči bez úředně potvrzené karantény na čestné prohlášení

Zásadní změnou projdou seznamy osob v karanténě a v izolaci a prokazování této skutečnosti: „Nebudou využívány seznamy osob v karanténě/izolaci od Ministerstva zdravotnictví a České správy sociálního zabezpečení – voliči budou tuto skutečnost prokazovat jinak, včetně možnosti čestného prohlášení,“ stojí doslova v důvodové zprávě k jedné ze změn. Volič bude moci čestné prohlášení podepsat přímo před komisí.

Předmětné ustanovení vypadá takto:

(2) Za osobu v karanténě nebo izolaci se pro účely tohoto zákona považuje osoba, která prokáže, že je ke dni, v němž chce hlasovat zvláštním způsobem hlasování, v karanténě nebo izolaci, potvrzením vydaným poskytovatelem zdravotních služeb nebo rozhodnutím krajské hygienické stanice. Nemá-li osoba takové potvrzení, považuje se za osobu podle věty první i v případě, kdy skutečnost podle věty první prokáže jiným věrohodným způsobem, a to zejména SMS zprávou nebo elektronickou datovou zprávou o pozitivním výsledku testu na přítomnost viru způsobujícího onemocnění covid-19, anebo vyplní a vlastnoručně podepíše před komisí pro hlasování čestné prohlášení o takové skutečnosti.

Evidenci sestaví komise, která ji předá komisi

Evidenci voličů v drive-in hlasovacích místech bude podle §10 sestavovat přímo hlasovací komise: „Komise pro hlasování sestavuje seznam oprávněných voličů, kteří hlasovali u volebního stanoviště. V seznamu komise uvede jméno a příjmení, datum narození, adresu a okres místa trvalého pobytu oprávněného voliče.“ Seznam těchto voličů, kteří už odvolili, předá před do dvanácté hodiny dne před začátkem „běžných voleb“ Krajský úřad obecním úřadům.

„Evidence oprávněných voličů se upravuje tak, aby voliči nebyli duplicitně započítáváni při zjišťování volební účasti,“ navazuje na to další změna oproti roku 2020.

Má to být zajištěno přenesením jedné evidence do druhé evidence: (4) Obecní úřad neprodleně přenese údaje o hlasování předané krajským úřadem podle odstavce 1 do výpisů ze stálého seznamu voličů. Údaje předané krajským úřadem podle odstavců 2 a 3 poskytne obecní úřad neprodleně příslušné okrskové volební komisi, která je přenese do výpisu ze stálého seznamu voličů. Přenesení údajů se provede doplněním poznámky odkazující na číslo tohoto zákona a krajský úřad, který údaje o voliči předal.

Lze hlasovat v drive-in a potom znovu u okrskové komise?

Stát v tomto systému rovněž zavádí tresty za dvojí hlasování pro zaměstnance domovů důchodců nebo jiných pobytových ústavů a za lživé čestné prohlášení voličů hlasujících v drive-in. Pokuta za přestupek může být od pěti do deseti tisíc korun.

Předmětné ustanovení bude vypadat takto:

Přestupky

§ 26

(1) Fyzická osoba, která je oprávněným voličem, oprávněnou osobou nebo zaměstnancem pobytového zařízení oprávněným hlasovat při tomto pobytovém zařízení, se dopustí přestupku tím, že

  1. hlasuje ve volbách nebo referendu některým ze zvláštních způsobů hlasování podle tohoto zákona více než jednou,
  2. požádá pro volby nebo referendum o hlasování některým ze zvláštních způsobů hlasování podle tohoto zákona více než jednou, nebo až poté, kdy odhlasovala u volebního stanoviště, nebo
  3. při hlasování ve volbách nebo referendu některým ze zvláštních způsobů hlasování podle tohoto zákona neodevzdá voličský průkaz, který jí byl vydán, podle § 6 odst. 4.

(2) Fyzická osoba, která je oprávněným voličem nebo oprávněnou osobou, se dále dopustí přestupku tím, že úmyslně uvede v čestném prohlášení podle § 3 odst. 2 nesprávný nebo neúplný údaj.

(3) Za přestupek lze uložit pokutu do

a) 5 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. b) nebo odstavce 2, nebo

b) 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a) nebo c).

(4) Přestupek podle tohoto zákona projednává krajský úřad příslušný podle místa trvalého pobytu fyzické osoby.

Irena Válová