Vakcínu firmy J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší imunitní reakce, pokud jako posilovací dávku dostanou namísto původní látky některou z vakcín od firem Pfizer/BioNTech či Moderna. Vyplývá to z předběžných výsledků studie, kterou ve středu zveřejnil americký Národní ústav zdraví (NIH). Zjištění je podle agentury Reuters další překážkou ve snaze firmy J&J získat povolení k podávání posilovací dávky její vakcíny v USA.

Studie zkoumala imunitní reakce 450 lidí a dospěla k závěru, že “míchání” různých vakcín je pro dospělé osoby bezpečné. Očkovací látky firem Pfizer a Moderna přitom fungují na bázi takzvané mediátorové RNA (mRNA), J&J pak využívá technologii virových vektorů.

Vědci z NIH porovnávali případné vedlejší účinky a imunitní odezvu u dobrovolníků, kteří dostali posilovací dávku od stejného výrobce, a následně u těch, u nichž se obsah dodatečných injekcí lišil. Vypozorovali, že míchání látek přineslo srovnatelné vedlejší účinky jako u původní vakcinace a nezvýšilo riziko zdravotních komplikací.

Využívání různých látek u stejného pacienta přitom nevedlo k nižší imunitní odezvě než při použití původní vakcíny. U lidí původně naočkovaných mRNA vakcínami je ochrana stejná po obdržení další injekce jakékoliv ze zkoumaných očkovacích látek, u vakcíny J&J nicméně přinesly “konkurenční” látky lepší výsledek.

NIH v pátek předloží výsledky studie poradnímu orgánu Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který se bude vyjadřovat k tomu, zda úřadu doporučí schválit posilovací dávky Moderny a J&J. FDA již dříve dala zelenou třetím dávkám vakcíny od Pfizeru, ty nyní v USA dostávají osoby starší 65 let či pacienti se zvýšeným rizikem těžkého průběhu covidu-19.

Mohlo by vás zajímat

Činitelé FDA přitom ve středu vyjádřili znepokojení nad některými údaji zaslanými firmou J&J v její žádosti. Nelíbily se jim například malé počty testovaných pacientů, či předložení některých neověřených dat.

O účinnosti posilovacích dávek dnes před panelem při FDA hovořila šéfka odboru veřejného zdraví na izraelském ministerstvu zdravotnictví Šaron Alrojová-Preisová. Třetí dávku některé z mRNA vakcín nyní v blízkovýchodní zemi dostalo již přes 40 procent tamního obyvatelstva a podle Alrojové-Preisové se díky tomu nyní snižují počty nových infekcí i u osob, které nejsou naočkovány vůbec.

Panel expertů dá svoje doporučení ohledně očkovacích látek firem Moderna a J&J do konce tohoto pracovního týdne. FDA se jejich názorem řídit nemusí, nicméně se k němu ve svých rozhodnutích často kloní. Poslední překážkou případného schválení posilovacích dávek bude rozhodnutí amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které rozhodne například o tom, pro jaké skupiny obyvatelstva posilovací dávku povolí.

-čtk-

ČTK