Johnson & Johnson zahájil výsledkovou sezónu ve farmabyznysu. Tržby i zisk meziročně vzrostly
Největší farmaceutická společnost světa Johnson & Johnson už tradičně zahajuje výsledkovou sezónu firem ve farmaceutickém průmyslu. Za třetí letošní čtvrtletí ohlásila meziroční růst tržeb téměř o 11 procent. Pomohly jí k tomu i prodeje vakcíny proti viru SARS-CoV-2. V USA se vede debata, zda by měla zůstat jednodávková. Vyplývá to ze zpráv, které společnost Johnson & Johnson zveřejnila na svých webových stránkách.
Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson ohlásila své finanční výsledky za třetí čtvrtletí. Její prodeje dosáhly 23,3 miliardy dolarů (asi 514 miliard korun). Meziročně tak její tržby vzrostly o 10,7 procenta. Čistý zisk společnosti se pak vyšplhal na 3,67 miliardy dolarů (bezmála 81 miliard korun), a byl tak o 3,2 procenta vyšší než ve třetím čtvrtletí loňského roku.
Za prvních devět měsíců pak tržby společnosti Johnson & Johnson vzrostly o necelých 15 procent na téměř 69 miliard dolarů (1,52 bilionu korun). Čistý zisk stoupl dokonce skoro o čtvrtinu na 16,1 miliardy dolarů (355 miliard korun).
„Výsledky za třetí čtvrtletí ukazují solidní výkonnost Johnson & Johnson napříč celou skupinou, kterou táhl robustní růst naší farmaceutické divize. Dostavilo se také silné oživení na trhu se zdravotnickými přístroji a výrazně rostl také sektor spotřební farmacie,“ uvedl v tiskovém prohlášení výkonný ředitel Johnson & Johnson Alex Gorsky.
Dařilo se hlavně za hranicemi USA
Podle něho globální farmaceutický trh zažívá velkou dynamiku, která pramení zejména z úsilí v boji proti pandemii koronaviru. „Ukázali jsme, že jsme schopni na vývoj reagovat s adekvátní agilitou v souladu s očekáváním našich akcionářů. Zároveň pokračujeme v investicích do našeho výzkumu a vývoje. Jsem nesmírně pyšný, jak naše společnost dokáže růst a zároveň se transformovat a přizpůsobovat novým podmínkám,“ dodal Gorsky.
Právě farmaceutická divize vykázala meziroční růst tržeb o necelých 14 procent, nejslabší zvýšení pak přišlo ve spotřební farmacii (4,1), prodeje zdravotnických přístrojů se meziročně zvedly o sedm procent.
Mohlo by vás zajímat
Z regionálního hlediska se skupině Johnson & Johnson dařilo nejrychleji zvyšovat tržby na zahraničních trzích (tedy mimo USA), a to o 13,8 procenta. Ve Spojených státech vykázala skupina růst o necelých osm procent. USA se ale na celkovém obratu společnosti podílejí z více než jedné poloviny.
Vakcinační byznys jako kapka v moři
Skupina Johnson & Johnson rovněž zveřejnila aktualizaci celoročního výhledu na letošní rok. Ten oproti červencovému nedoznal výraznějších změn. Tržby (bez započítání prodejů vakcín proti SARS-CoV-2) společnosti mají v roce 2021 stoupnout o 9,9 až 10,5 procenta na přibližně 90,5 miliardy dolarů. Růst zisku se má pohybovat mezi 20 a 21 procenty.
Skupina Johnson & Johnson patří rovněž k farmaceutickým firmám, které na trh dodávají vakcíny proti koronaviru. Jenže zatímco v případě společností Pfizer/BioNTech nebo Moderna tvoří očkovací látka proti SARS-CoV-2 nezanedbatelnou část jejich byznysu (v případě Moderny dokonce zcela klíčovou), pro Johnson & Johnson mají z ekonomického hlediska téměř nicotný přínos.
Ve třetím kvartále totiž Johnson & Johnson za vakcínu Janssen utržila 502 milionů dolarů, od začátku letošního roku pak 766 milionů (asi 16,9 miliardy korun). Na celkových tržbách společnosti se tak koronavirové vakcíny podílejí z 1,11 procenta, tedy asi jednou setinou. Johnson & Johnson potvrdila, že vakcíny bude i nadále dodávat na neziskovém principu. Od jejich prodeje a distribuce tedy očekává jen pokrytí nákladů na jejich vývoj a produkci.
Jedna, nebo dvě dávky?
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dal v uplynulém týdnu zelenou posilující dávce vakcíny proti koronaviru právě z dílny skupiny Johnson & Johnson. V USA se také řadu měsíců diskutuje o tom, zda by očkování vakcínou Janssen mělo zůstat jednodávkové, nebo by měly být i v tomto případě podány pro kompletní vakcinaci dvě dávky.
Hlavní zdravotnický poradce Bílého domu Anthony Fauci se řadí k zastánců dvoudávkového schématu. Před necelými dvěma týdny to řekl v rozhovoru pro televizní stanici ABC. Televizní stanice CNN pak přinesla zprávu, že dvoudávková verze vakcíny Janssen poskytuje ochranu před symptomatickou infekcí koronavirem do výše 94 procent.
Petr Musil