Policie bude muset vzít otisky všem podezřelým cizincům ze třetích zemí
Všem cizincům ze třetích zemí, kteří jsou podezřelí nebo obvinění, musí policie sejmout otisky prstů pro centrální systém identifikace v EU. Soudy musí u všech cizinců včetně těch z EU uvést v rozsudku státní příslušnost. Státní zástupci údaj uvedou už v obžalobě. Rejstřík trestů se dále centralizuje, žadatelé o výpis pracující s dětmi, budou lustrování v celé EU.
Vyplývá to z rozsáhlé novely trestního zákoníku, zákona o Policii ČR, trestního řádu, zákona o rejstříku trestů a dalších zákonů, kterou má podle programu projednat sněmovna na své aktuální schůzi.
Co se týče odebírání otisků cizincům ze třetích zemí mimo EU a centralizace údajů v rejstříku trestů, jde o implementaci směrnice Evropské unie z roku 2019., kterou musí ČR zapracovat do právního řádu do června 2022. Materiál měl projednat minulý týden ústavně-právní výbor, avšak neprojednal ho.
Informace k implementované legislativě EU je zde.
Pokud nebyly cizincům ze třetích zemí sňaty otisky a tito cizinci jsou podezřelí nebo obvinění, bude muset policie těmto lidem otisky sejmout. Vyplývá to ze změny zákona o Policii ČR, která je součástí rozsáhlé novely. Ustanovení totožného znění je doplněno do zákona o GIBS a o Vojenské policii.
Mohlo by vás zajímat
Příslušné ustanovení nového § 65a zní takto: Získávání osobních údajů pro účely záznamu v systému pro identifikaci členských států, které mají informace o předchozích odsouzeních státních příslušníků třetích zemí
(1) Policie sejme pro účely záznamu v systému pro identifikaci členských států, které mají informace o předchozích odsouzeních státních příslušníků třetích zemí, zřízeného podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, daktyloskopické otisky osoby, která není státním příslušníkem žádného členského státu Evropské unie, je osobou bez státní příslušnosti nebo osobou, jejíž státní příslušnost se nepodařilo zjistit, a která byla obviněna ze spáchání trestného činu nebo které bylo sděleno podezření ze spáchání trestného činu, nebyly-li její daktyloskopické otisky sejmuty podle § 65 odst. 1 písm. a) až c). Ustanovení § 65 odst. 2 až 4 se použijí obdobně.
(2) Policie osobní údaje získané podle odstavce 1 vymaže, jakmile nejsou zapotřebí pro účely podle odstavce 1.
Obžaloba i rozsudek s novými náležitostmi
Povinnost označovat cizince z EU i ze třetích zemí je podle novely doplněna do trestního řádu, a to pro státní zástupce při psaní obžaloby a pro soudce při psaní rozsudku.
„Obžalovaný musí být v rozsudku označen údajem svého jména a příjmení, dne a místa narození, svého zaměstnání a bydliště, popřípadě jinými údaji potřebnými k tomu, aby nemohl být zaměněn s jinou osobou. V rozsudku se uvede též údaj o jeho státní příslušnosti, není-li obžalovaný státním příslušníkem pouze České republiky, nebo informace, že je osobou bez státní příslušnosti nebo že se jeho státní příslušnost nepodařilo zjistit. Jde-li o příslušníka ozbrojených sil nebo ozbrojeného sboru, uvede se i hodnost obžalovaného a útvar, jehož je příslušníkem,“ je nové znění tohoto ustanovení trestního řádu. Obdobný text platí pro státní zástupce pro náležitosti obžaloby.
Otisky prstů cizinců mimo EU v rejstříku trestů
Rozsáhlou novelou pak projde rejstřík trestů. Také trestní list bude muset identifikovat odsouzeného podle státní příslušnosti: „Trestním listem se pro účely tohoto zákona rozumí oznámení soudu, které obsahuje údaje o a) odsouzené osobě, aby nebyla zaměnitelná s jinou osobou, včetně údaje o její státní příslušnosti, není-li státním příslušníkem pouze České republiky, nebo informace, že je osobou bez státní příslušnosti nebo že se její státní příslušnost nepodařilo zjistit,“ uvádí se v novelizovaném ustanovení.
„Datový záznam, který Rejstřík trestů pořizuje v systému pro identifikaci členských států, které mají informace o předchozích odsouzeních státních příslušníků třetích zemí, zahrnuje i daktyloskopické otisky osoby, která je státním příslušníkem jiného než členského státu Evropské unie, osobou bez státní příslušnosti nebo osobou, jejíž státní příslušnost se nepodařilo zjistit, pokud byly sejmuty pro účely trestního řízení nebo pro účely podle zákona o Policii České republiky, zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů nebo zákona o Vojenské policii,“ završuje se cesta otisků prstů cizinců ze třetích zemí od policie až po rejstřík trestů.
Policie ČR poskytne v případě shod při ověřování totožnosti rejstříku trestů „trvalou součinnost“, uvádí se nově v dalším odstavci.
Pro práci s dětmi bude potřeba lustrace v celé EU
Rejstřík trestů už nyní obsahuje záznamy o uložených trestech a jejich průběhu u českých občanů v zahraničí – například v případě, že rozsudek byl uznán Českou republikou nebo jde o rozsudek mezinárodního soudu, který je uznán mezinárodní smlouvou.
Nově bude muset každý žadatel o výpis z rejstříku trestů, bez ohledu na státní příslušnost, projít lustrací v evropském systému pro identifikaci, pokud o výpis z rejstříku žádá „pro účely výkonu profesní nebo organizované dobrovolné činnosti, která zahrnuje přímý a pravidelný kontakt s dětmi“.
(2) Týká-li se žádost o opis nebo výpis osoby, která je státním příslušníkem jiného než členského státu Evropské unie, osobou bez státní příslušnosti nebo osobou, jejíž státní příslušnost se nepodařilo zjistit, požádá Rejstřík trestů o poskytnutí informací podle odstavce 1 příslušný orgán členského státu Evropské unie, který podle systému pro identifikaci členských států, které mají informace o předchozích odsouzeních státních příslušníků třetích zemí, eviduje odsouzení této osoby, ledaže žadatel tento postup vyloučí. Vyloučit tento postup však nelze v případě, kdy byla žádost o opis nebo výpis podána pro účely výkonu profesní nebo organizované dobrovolné činnosti, která zahrnuje přímý a pravidelný kontakt s dětmi, a v případě, kdy žadatelem je osoba, které se žádost týká.
(3) Týká-li se žádost o opis nebo výpis osoby, která je státním příslušníkem pouze České republiky nebo jiného členského státu Evropské unie, postupuje Rejstřík trestů obdobně podle odstavce 2 věty první, pokud o to žadatel požádá; i bez žádosti tak postupuje Rejstřík trestů v případě, kdy je žádost o opis nebo výpis podána pro účely výkonu profesní nebo organizované dobrovolné činnosti, která zahrnuje přímý a pravidelný kontakt s dětmi.
Novela rovněž zohledňuje nové postavení Velké Británie, která je sice nečlen EU, ale co se týče předmětné agendy, platí pro ni stejná pravidla.
Úplný projednávaný materiál je zde.
Irena Válová