Vnitro navrhuje rozšířit kritickou infrastrukturu o pyrotechnickou službu a monitoring radiace
Rozšířit nařízení vlády o kritické infrastruktuře o zařazení policejních útvarů do „nouzové služby“ navrhlo ministerstvo vnitra. Nouzovou službou se má stát i pyrotechnická služba a policejní útvar Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) sledující terorismus a radikalizaci občanů. V působnosti NCOZ je rovněž monitor radiace, uvádí ministerstvo vnitra. Podle vnitra tato potřeba vyplynula z aplikační praxe během pandemie Covid-19 a z naléhavé potřeby zamezit pandemii.
Ministerstvo vnitra navrhlo novelizovat vyhlášku o kritické infrastruktuře respektive její část o „nouzové službě“. Na základě dopisu ministra pro legislativu ze dne 3. února 2022 rozhodla Legislativní rada vlády vypustit připomínkové řízení.
Úplný návrh novely nařízení vlády je zde.
„Potřeba novelizace tohoto nařízení vyplynula z aplikační praxe v době šíření pandemie viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Cílem návrhu je rozšířit okruh prvků kritické infrastruktury, které jsou součástí ,Nouzových služeb´ v zájmu zvýšení jejich ochrany a zajištění jejich fungování,“ uvádí v důvodové zprávě k návrhu ministerstvo vnitra.
Návrh obsahuje dva okruhy rozšíření nouzových služeb. Předně jde o vyjmenované rozšíření o územní a krajské informační a operační stanice hasičského záchranného sboru. Hasičský záchranný sbor už součástí kritické infrastruktury je, změna spočívá pouze v přeformulování této části vládního nařízení. Například místo „operační středisko“ bude nyní v nařízení napsáno „národní operační středisko“.
Mohlo by vás zajímat
NCOZ, Kriminalistický ústav, pyrotechnická služba
Podstatnou změnou je zařazení policejních útvarů do „nouzových služeb“ a rozšíření kritické infrastruktury o celostátní policejní útvary. Nařízení vlády se rozšiřuje o celý seznam nové „nouzové služby“ jako součásti kritické infrastruktury pod názvem Vnitřní bezpečnost.
Do nouzové služby vnitřní bezpečnosti má podle návrhu nově spadat:
a) územní odbor krajského ředitelství Policie České republiky a útvar zřízený v rámci krajského ředitelství Policie České republiky
b) Pyrotechnická služba Policie České republiky,
c) Kriminalistický ústav Policie České republiky,
d) Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování Policie České republiky,
e) ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci Policejního prezidia České republiky.
Ministerstvo vnitra každý nový bod odůvodňuje zvlášť. K zařazení Pyrotechnické služby do nouzové služby uvádí vnitro toto: „Navržený prvek je využíván v rámci výkonu pyrotechnických činností s působností na celém území České republiky, zejména při prověřování podezřelých předmětů, vyhledávání a zneškodňování nástražných výbušných systémů, při zajištění realizace bezpečnostních pyrotechnických opatření v rámci plnění úkolů bezpečnostních akcí při zajišťování bezpečnosti chráněných objektů a prostorů a chráněných osob, a při řešení případů teroristického útoku a mimořádných událostí ve spojení s výbušninami včetně látek CBRN ve spojení s výbušninami (Chemical-Biological-Radiological-Nuclear and Explosive).“
Monitor terorismu, extremismu a radiace kvůli COVID-19
Obsáhlé odůvodnění předkládá ministerstvo vnitra k rozšíření nouzové služby o bod d), tedy o celostátní policejní útvar NCOZ, v jehož působnosti je odhalování a vyšetřování terorismu a radikalismu nebo extremismu: „Navržený prvek se zabývá sběrem, vyhodnocováním, analýzou a zpracováním informací, které jsou relevantní z pohledu Policie České republiky a vztahují se k problematikám terorismu a radikalismu,“ uvádí se v odůvodnění.
Jak dále uvádí důvodová zpráva, prostřednictvím těchto činností monitoruje a vyhodnocuje hrozby plynoucí z terorismu vůči zájmům České republiky. „Spolupůsobí na poli předcházení, odhalování a vyšetřování teroristické trestné činnosti a spolupracuje přitom se všemi útvary Policie České republiky i dalšími bezpečnostními orgány u nás i v zahraničí. Pracoviště je určeno jako národní kontaktní pracoviště za problematiku terorismu např. pro Europol, Interpol, Eurojust atd. a jeho hlavním přínosem je efektivní, koordinované a včasné zpracování dat a informací o terorismu a extremismu.“
„Navržený prvek se za Policii České republiky též podílí v souladu s § 221 zákona č. 263/2016 Sb., atomového zákona, na činnostech k monitorování radiační situace při mimořádných radiačních událostech podle § 149 atomového zákona, přičemž činnost při monitorování je upravena prováděcí vyhláškou k atomovému zákonu č. 360/2016 Sb., o monitorování radiační situace,“ uvádí dále vnitro k návrhu zařadit NCOZ na seznam nouzové služby.
Kromě toho tento útvar bojuje s kybernetickými hrozbami, odůvodňuje dále ministerstvo vnitra.
„Datum nabytí účinnosti se navrhuje dnem následujícím po dni vyhlášení, a to s ohledem na veřejný zájem v podobě naléhavé potřeby zamezení šíření pandemie viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, a zajištění fungování ,Nouzových služeb´,“ stojí doslova v závěru návrhu novely vládního nařízení.
Nouzové služby zajišťují subjekty kritické infrastruktury obyvatelstvu v ohrožení. Součástí nouzové služby je už nyní radiační monitorovací síť nebo meteorologická či hydrologická služba či meteorologické zabezpečení civilních letišť.
Irena Válová