Budou pacienti na Slovensku opět kvůli lékům obíhat specialisty?
Od 1. ledna tohoto roku vstoupila na Slovensku v platnost novela zákona o lécích a zdravotnických pomůckách, podle které by mohli léky pacientům předepisovat jen příslušní specialisté, ne všeobecní lékaři, jak bylo zvykem. Dosud stačilo, aby pacient donesl zprávu od ambulantního specialisty a jeho lékař mu potřebné léky předepsal. Ve chvíli, kdy začala platit novela, tak pacientům hrozilo, že budou obíhat specialisty, aby se ke svým lékům dostali.
Novela zákona o lécích vyvolala ostrou kritiku ze strany lékařských sdružení, pacientských organizací i odborníků na zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví SR tak 17. února vydalo rozhodnutí o úpravě předepisování léků. To přichází s tím, že platnost doporučení vydaného odborným lékařem před 1. lednem 2022 umožní praktikům předepisovat léky, zdravotnické pomůcky či dietní potraviny do doby platnosti doporučení, maximálně ale 12 měsíců. Lék doporučený ambulantním specialistou v roce 2021 tak může i v tomto roce předepsat praktik. Podle rozhodnutí „lék od specialistů může předepsat i všeobecný lékař po vzájemné dohodě a po dobu dvou měsíců.“ Toto rozhodnutí je platné jen po dobu krizové situace, která platí na Slovensku v souvislosti s pandemií covidu od března 2020.
Spokojení nejsou ani pacienti, ani lékaři
Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví však problém s předepisováním léků nevyřešilo, jen posunulo. „Je velká skupina pacientů, pro kterou omezení předepisování léků praktikem způsobilo velký problém. Tento problém je dočasně řešen právě vydaným rozhodnutím ministerstva zdravotnictví. Je to dočasné řešení, které samozřejmě zmírnilo dopady a zároveň vytvořilo čas na úpravu systému. Stejně tak se vytvořil prostor na to, abychom i my, zástupci pacientů, posílali návrhy na to, jak by mělo vypadat finální řešení,“ říká Elena Marušáková, viceprezidentka Asociace pro ochranu práv pacientů ČR.
Spokojení nejsou ani lékaři. „Svaz ambulantních poskytovatelů oceňuje snahu ministerstva zdravotnictví SR vysvětlit a jasně definovat sporné body zákona, ale ani náhodou tato úprava neodstranila všechny námi připomínkované nedostatky. S rozhodnutím, které upravuje možnost preskripce léků praktickým lékařem maximálně dva měsíce nesouhlasíme, protože problém pacientů neřeší,“ vysvětluje prezidentka Svazu ambulantních poskytovatelů. Jaroslava Orosová. Proto je podle ní nevyhnutelné, aby delegovaná preskripce byla v souladu s časovými intervaly u specialistů, které jsou standardně v rozpětí šest až 12 měsíců. „I proto nemůžeme současnou úpravu považovat za řešení vzniklé situace,“ doplňuje Jaroslava Orosová.
Krizová situace končí. Co bude dál?
Dokud je na Slovensku krizová situace, rozhodnutí ministerstva platí. Co však bude, když skončí? „Šíří se tvrzení, že specialisté vlastně léky nepředepisují, ale to není pravda. Stejně tak se na pravdě nezakládá ani tvrzení, že nepoužívají takzvaný opakovací recept. Jen za minulý rok vystavili specialisté podle údajů z Národního centra zdravotnických informací 75 procent všech opakovacích receptů,“ upozorňuje Jaroslava Orosová.
Specialisté tak léky svým pacientům stále předepisují, a to i nyní. Existují ale diagnózy, při kterých je součinnost s praktickým lékařem důležitá, což platí i o preskripci. „Neměla by být omezena jen na dva měsíce. Až skončí mimořádná situace, v plné šíři se ukáže úskalí tohoto zákona. Proto je Svaz ambulantních poskytovatelů pro změnu, která problémy vyřeší natrvalo,“ dodává Jaroslava Orosová.
Pacientům zatím nezbývá nic jiného než doufat, že se zákon změní. „Věřím, že se dohodneme. Je důležité, že na straně ministerstva a zdravotvních pojišťoven je ochota se domluvit. Naslouchají tomu, co říkáme, a stále častěji se stává, že naše argumenty berou vážně a přijímají naše návrhy. Takže pracujeme na tom, aby naše návrhy byly dobré, věcné, aby měly za sebou silné argumenty, které dávají vysokou šanci na přijetí,“ tvrdí Elena Marušáková.
Mohlo by vás zajímat
Stále existuje šance na změnu zákona
Jak už bylo uvedeno výše, na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví může všechny léky (případně zdravotnické pomůcky a dietetika) s doporučením z roku 2021 dále předepsat i praktik, ale ne po dobu delší než 12 měsíců od doporučení. Pokud tedy dal specialista doporučení v listopadu 2021, může lék všeobecný lékař předepisovat až do konce letošního října.
„Věříme, že se do té doby vytvoří dohoda mezi lékaři. My jsme podali návrh, aby léky z oblasti interní medicíny, tedy na tlak nebo některá jiná onemocnění, stejně jako léky určené k léčbě cukrovky, měly rozšířené omezení předepisování na všeobecné lékaře. Mohl by je tak předepsat i praktik bez byrokratických překážek. Ministerstvo nám slíbilo, že jakmile pošleme konkrétní podnět, zařadí ho do kategorizační komise. Momentálně pracujeme na tom, abychom nadefinovali, o jaké léky by mělo jít. Také pracujeme na tom, abychom určili, u kterých pacientů musí zůstat možnost předepisování léků všeobecným lékařem,“ přibližuje Elena Marušáková.
Jde zejména o pacienty, kteří mají více onemocnění a navštěvují víc než tři odborníky s různými specializacemi. Problém mají i pacienti s velmi specifickým onemocněním, po transplantacích nebo s některými srdečními chorobami.
Podle Eleny Marušákové přitom stále existuje šance na změnu zákona. „V první řadě je třeba si vyjasnit, co měla změna přinést. To jsme se bohužel nedozvěděli. Největším rizikem je momentálně válka na Ukrajině, která zatlačila všechny naše problémy, tedy problémy slovenských pacientů, do pozadí,“ konstatuje. Asociace pro ochranu práv pacientů SR má své návrhy a pracuje na tom, aby dokázala odůvodnit, že její návrh přinese pacientům potřebné zlepšení.
Svaz ambulantních specialistů se do připomínkování zákona též aktivně zapojil. „To, jestli se zákon změní a v jakém rozsahu, ovlivnit nedokážeme. V každém případě budeme na všechny nedostatky a případné problémy, které s sebou přinese následná praxe, aktivně poukazovat a žádat jejich nápravu. V centru našeho zájmu je pacient, a ten se za každých okolností musí dostat ke své léčbě,“ uzavírá Jaroslava Orosová.
Jozef Brezovský