EU plánuje financovat očkování ukrajinských dětí proti infekčním nemocem
Evropská unie plánuje společně nakupovat vakcíny proti covidu-19 a dalším nemocem, čímž chce snížit riziko jejich šíření mezi statisíci uprchlíků přicházejících v těchto dnech z Ukrajiny stižené ruskou agresí. Unie chce také koordinovat jejich případné umísťování do nemocnic v členských státech, aby nebyly zahlceny lůžkové kapacity v přetížených zemích. Po včerejší videokonferenci unijních ministrů zdravotnictví to prohlásila eurokomisařka Stella Kyriakidisová.
“Proočkovanost na Ukrajině je velmi nízká, zvláště proti několika nemocem, jimž lze zejména u dětí očkováním snadno předcházet,” řekla komisařka. Mezi těmito chorobami je podle ní tuberkulóza, dětská obrna, spalničky, ale i covid-19.
Poměr dětí naočkovaných proti tuberkulóze, obrně či spalničkám je podle komise na Ukrajině nižší, než doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) pro spolehlivou imunizaci celé populace. Zatímco experti WHO stanovili tuto úroveň na 95 procent očkovaných dětí, na Ukrajině se statistiky očkování v posledních letech pohybovaly mírně nad 80 procenty.
Očkování se může týkat také covidu-19, proti němuž je na Ukrajině chráněno necelých 35 procent lidí, kdežto unijní průměr je 70 procent.
Sedmadvacítka hodlá také efektivně koordinovat transfery některých pacientů ze zahlcených zemí jako je nyní především Polsko do nemocnic ve státech, které mají více kapacit. Několik pacientů již tento týden zamířilo z Polska do Itálie.
Mohlo by vás zajímat
Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek novinářům řekl, že jedním z témat ke společné diskusi bylo dlouhodobé koordinované umísťování pacientů s vážnými chorobami jako je leukémie ve specializovaných zařízeních v jednotlivých zemích. Další z možností unijní spolupráce je podle něj společný nákup finančně nákladných léků pro ukrajinské uprchlíky.
“Chceme nějaký rozpočet třeba pro drahé léky, které mohou stát desítky milionů a chceme, aby se nestalo, že něco pro ně nebude dostupné,” řekl Válek novinářům.
Samotné náklady na základní zdravotní péči by podle něj i dalších ministrů měly nést na bedrech přímo členské země.
-čtk-