Komora nedoporučuje lékárnám bezplatně vydat léky na předpis Ukrajincům bez víz

Česká lékárnická komora (ČLnK) nedoporučuje lékárnám bezplatně vydávat léky na předpis ukrajinským uprchlíkům, kteří ještě nemají vyřízené vízum. Úhrada od zdravotních pojišťoven podle ní v takovém případě není zaručená. ČLnK to odpověděla na dotaz ČTK. Na problém upozornil na twitteru šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel, lékárníkům doporučuje, aby takové pacienty odkázali na policii nebo na krajské asistenční centrum.

„Uprchlíkovi, který nemá vyřízeno zdravotní pojištění, ale je schopen doložit, že mu bylo uděleno vízum nebo poskytnuta dočasná ochrana, ČLnK doporučuje léčivé přípravky na úhradu zdravotní pojišťovny vydat, poznamenat si osobní údaje a následně úhradu vyúčtovat pojišťovně. V současné době se technicky řeší mechanismus, jakým to bude možné udělat. Uprchlíkovi, který nemá vyřízeno zdravotní pojištění, ale ani mu nebylo uděleno vízum nebo poskytnuta dočasná ochrana, ČLnK doporučuje vydat léčivé přípravky na základě nyní dostupných informací po dohodě se svým zaměstnavatelem jen na účet pacienta, protože stát nezaručuje úhradu léků vydaných uprchlíkům, kteří vízum nebo dočasnou ochranu nezískají (např. se přesunou do jiného státu, o vízum nebo ochranu nepožádají, není vyhověno jejich žádosti),“ uvádí komora.

Komora také začala jednat s ministerstvem, aby byly nastaveny podmínky pro možný výdej léků na recept uprchlíkům. Ideální je, když dostanou vízum co nejdříve, vzhledem k tomu, že stát ani zdravotní pojišťovny neumožňují úhradu léků na pojišťovnu pro uprchlíky bez platného pojištění.

Do Česka už přišlo podle odhadů zatím kolem 270.000 uprchlíků z Ukrajiny. Víza, která opravňují také k získání veřejného zdravotního pojištění, získalo podle ministerstva vnitra 180.000 z nich. Na vyřízení dokumentů mají 30 dní. Podle připravované legislativy by zdravotní pojišťovny měly zdravotnickým zařízením zdravotní péči o ty, kteří získají víza, proplácet i zpětně už od příchodu do ČR. Lékaři jim mohou právě i předepsat potřebné léky.

Komplikovanější může být i vystavení elektronického receptu ukrajinským pacientům. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval, že na ukrajinská telefonní čísla není možné odesílat e-recepty prostřednictví SMS zprávy. “Pokud bude předepsán ukrajinskému pacientovi eRecept a daný pacient nebude mít české telefonní číslo, bude moci získat identifikátor eReceptu na základě papírové průvodky nebo formou zaslání na konkrétní e-mailovou adresu,” odpověděla na dotaz ČTK Eva Zahradnická z tiskového oddělení SÚKL. Podle ní ústav nyní jedná o úpravě s poskytovatelem SMS brány.

Mohlo by vás zajímat

Zdravotní péči o uprchlíky mají posílit v příštích dnech také takzvané UA pointy. Ministerstvo zdravotnictví nařídilo fakultním nemocnicím, aby zřídili speciální vyhrazené ambulance, kde by byl i tlumočník. První se už dnes otevřely například ve FN Ostrava nebo FN Plzeň.

-čtk-

ČTK