Většina pojišťoven pojistí ženy v rámci cestovního pojištění při cestě do ciziny jen do 26. týdne těhotenství. Rizikové těhotenství ale pojistkami nekryjí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Těhotenství zpravidla trvá zhruba 40 týdnů.
Generali Česká pojišťovna u zahraničního cestovního pojištění poskytuje pojistnou ochranu pro těhotné ženy do 26. týdne těhotenství včetně. „Po tomto datu se pojištění léčebných výloh nevztahuje na jakékoliv komplikace v těhotenství včetně samotného porodu,“ řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jan Marek.
Rovněž Uniqa náklady na ošetření kryje pojištění jen do 26. týdne těhotenství. „Chce-li žena v těhotenství cestovat, nejvhodnější období je druhého trimestru, tedy zhruba mezi 16. a 24. týdnem. Těhotenství v prvních měsících je křehčí a hrozí riziko potratu. Navíc řada žen trpí nevolností a nadměrnou únavou,“ uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.
Ženy s rizikovým nebo vícečetným těhotenstvím by podle ní spíš měly plánovat krátké cesty v tuzemsku. „Zbývá-li pár týdnů do porodu, nejsou výlety už vůbec vhodné. Pohyb je už obtížný, navíc termín porodu nikdo neurčí úplně přesně,“ dodala.
U Kooperativy se těhotné ženy mohou pojistit do deseti týdnů před předpokládaným datem porodu. „Hradíme přiměřené náklady na lékařské ošetření při neočekávaných akutních komplikacích, pokud bylo nutné k odvrácení nebezpečí života matky nebo plodu či předčasně narozeného dítěte. Nehradíme náklady v případě komplikací nastalých v rámci rizikového těhotenství,“ upozornil mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Česká podnikatelská pojišťovna v pojištění léčebných výloh v zahraničí kryje nezbytné ošetření, léčení nebo hospitalizaci v přímé souvislosti s těhotenstvím do 24. týdne. V případě pojištění storna cesty je podle mluvčí Renaty Čapkové možno proplatit storno poplatky z důvodu zdravotní komplikace pojištěné osoby v důsledku těhotenství nastalé až do 32. týdne těhotenství včetně.
ERV Evropská pojišťovna těhotné ženy pojistí do dvou měsíců před předpokládaným datem porodu. „Ještě dva měsíce před předpokládaným porodem hradíme ženám v očekávání jakékoliv léčení či operaci, včetně předčasného porodu. Pokud k této situaci dojde, zajistíme i zdravotní péči pro předčasně narozené miminko,“ uvedl šéf komunikace ERV Vlastimil Divoký. Pojištění podle něj není možné sjednat, když je žena v rizikovém těhotenství, pracovní neschopnosti nebo byla v souvislosti s těhotenstvím operována.
Nastávající maminky by podle Divokého neměly cestovní pojištění podceňovat. Případy spojené s těhotenstvím mohou být komplikované a nákladné, řekl. ERV řešila například případ předčasného porodu v zahraničí. Pětatřicetiletá žena vyrazila po konzultaci s lékařem na dovolenou do Itálie. Přišly ale neočekávané komplikace a klientka porodila předčasně. „Novorozeně muselo bylo umístěno na JIP, kde zůstalo tři týdny. Zajistili jsme speciální ambulanci s inkubátorem a zdravotnickým personálem, která dopravila matku i dítě zpět domů. Celkové náklady se vyšplhaly na 1,4 milionu korun,“ doplnil Divoký.
-čtk-