Kampaň I tobě koluje v žilách naše krev chce podpořit dárcovství krve

Dárcovství krve chce podpořit nová kampaň s názvem I tobě koluje v žilách naše krev, kterou společně připravili Policie ČR, pražští hasiči a záchranáři. Cílem projektu je zvýšit počet pravidelných dárců krve v Praze, a tím pomoci transfuzním stanicím v metropoli. Novinářům to dnes sdělili zástupci složek integrovaného záchranného systému (IZS). Pravidelných dárců krve je nyní v Česku zhruba čtvrt milionu. Podle odhadu Společnosti pro transfuzní lékařství (STL) je ale potřeba asi 50.000 nových dárců, řekl předseda STL a primář Oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze Miloš Bohoněk.

“Projekt spočívá v tzv. výzvě čili v challenge mezi složkami IZS a veřejností. Na webu jsou dvě virtuální nádoby s krví, kdy jedna patří IZS a druhá veřejnosti. Každý týden budou pražské nemocnice, které jsou do projektu zapojeny, posílat počty dárců a nádoby se tak budou plnit krví. Zájemci tak uvidí, zda více darují krev, a tedy vyhrávají členové IZS, nebo veřejnost,” popsala projekt mluvčí Policie Violeta Siřišťová. Podle informací na webu bude výzva trvat čtyři měsíce a poté bude vyhodnocena.

V Česku je podle Bohoňka 69 zařízení transfuzní služby, kde se odebírá krev. Ročně se provede asi 400.000 bezpříspěvkových odběrů krve, přičemž počty odběrů podle Bohoňka jsou dlouhodobě podobné. Věk pravidelných dárců se ale zvyšuje, nyní jsou v Česku nejčastějšími dárci krve lidé ve věku mezi 40 a 60 lety. Podle předsedy STL je tak potřeba oslovit nové mladé dárce.

Ženy mohou krev darovat jednou za čtyři měsíce, muži po třech měsících od odběru. Dárci krve přitom nemohou být lidé, kteří se potýkají například s cukrovkou, onemocněním srdce či ledvin, rakovinou, roztroušenou sklerózou, epilepsií nebo astmatem. V některých případech je třeba darování krve po určitou dobu vynechat. Dva týdny tak nejsou možné odběry po prodělaném nachlazení, půl roku po tetování nebo měsíc po přisátí klíštěte. Nejméně měsíc nesmí darovat krev lidé, kteří cestovali mimo Evropu nebo do evropských zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka.

V Praze je pět transfuzních stanic. Krev lze darovat ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN), v ÚVN, ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) a v Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT). Největší transfuzní stanicí v Praze je FNKV.

Mohlo by vás zajímat

S nedostatkem dárců krve se potýkají mnohé české nemocnice. Vliv mají dovolené, klíšťata, ale i větší potřeba krve kvůli úrazům a nehodám, které jsou v létě častější než v jiných ročních obdobích. Ve VFN nyní potřebují zvláště krev skupiny A+, B- a 0-, vyplývá z informací na webu. ÚVN potřebuje nejvíce krev skupiny B- a FNKV oba Rh faktory skupin B a 0. V ÚHKT potřebují krev všech skupin s výjimkou krevní skupiny AB. FTN konkrétní potřebné skupiny na webu neuvádí.

-čtk-

ČTK