V plzeňské fakultní nemocnici zavedli novou metodu léčby založenou na přenosu stolice

Novou léčebnou metodu založenou na přenosu stolice zavedla Fakultní nemocnice Plzeň. Fekální bakterioterapie je určena pro pacienty s opakovanými záněty tlustého střeva (klostridiovou kolitidou), jejichž příčinou může být mimo jiné nadměrné a opakované užívání antibiotik. Podle odborníků infekční kliniky je metoda celosvětově uznávaná a představuje téměř jedinou alternativu antibiotické léčby. Dosahuje prý vysoké úspěšnosti.

 

“V dosud publikovaných studiích se udává úspěšnost této léčby až 95 procent. V ČR tento postup dosud není standardizován, ale na pracovištích, kde je zaváděn, vykazuje velmi dobré výsledky a je pro pacienty velkým přínosem,” řekl ČTK přednosta infekční kliniky Dalibor Sedláček. Při léčbě fekální bakterioterapií přenesou lékaři směs fyziologického roztoku a asi 40 gramů stolice od zdravého dárce sondou zavedenou do horní části tenkého střeva přímo do postiženého střevního traktu pacienta. “Cílem této léčby je obnova přirozené střevní mikroflóry v celém jejím rozmanitém spektru v postiženém střevě a znovunastolení porušené rovnováhy,” uvedl Sedláček.

Dárcem stolice je zpravidla blízký rodinný příslušník, který musí nejdřív podstoupit vyšetření, zda nemá chronickou virovou žloutenku B nebo C, HIV, syfilis či střevní bakteriální nebo parazitární infekce.

Mohlo by vás zajímat

Klostridiovou kolitidu způsobenou toxiny mikroba Clostridium difficile mohou provázet urputné, několik dnů trvající průjmy. Při prvním útoku nemoci se užívá lék metronidazol, při opakování pak další antibiotické přípravky. Přesto se u některých pacientů kolitida znovu vrací ještě během léčby nebo krátce po dobrání antibiotik. “Dramaticky tak narůstá riziko komplikací a prodlužuje se i pobyt v nemocnici,” uvedl Sedláček. Jednou z klíčových příčin návratu nemoci je podle něj porušený citlivý střevní ekosystém. Ve střevě se ztrácejí přirozeně se vyskytující prospěšné druhy bakterií na úkor agresivnějších kmenů, mezi které patří i Clostridium difficile.

-čtk-

Tomáš Cikrt