Proti vytvoření jedné velké akciové společnosti z devíti nemocnic Jihomoravského kraje vznikla petice. Podle odborového svazu zdravotnictví, který za ní stojí, po obdobných transformacích dochází ke změnám v rozsahu poskytované zdravotní péče, mění se oddělení a v mnoha nemocnicích se ruší „ztrátové provozy“. Odbory míní, že by také mohly klesnout mzdy. Kraj záměr oznámil v první polovině října, od transformace si slibuje mimo jiné zefektivnění zdravotní péče. Kraj má nemocnice v Břeclavi, Znojmě, Vyškově, Kyjově, Hodoníně, Tišnově, Ivančicích, Letovicích a Hustopečích.
Podle autorů petice není pravda, že kraje akciové společnosti lépe řídí, podle nich nemocnice jako akciové společnosti mají svá představenstva a jejich kontrola je složitá. Naopak příspěvkové organizace má kraj jako zřizovatel kontrolovat. Podle autorů navíc nejvíce na obdobné změny doplácejí zaměstnanci, kterým se státem garantované platy změní na mzdy. Rozdíly mezi mzdou a platem jsou podle autorů petice například u zdravotní sestry v průměru až 10.000 korun měsíčně v neprospěch mezd. „V ČR neexistuje nemocnice akciová společnost, která by měla v průměru vyšší mzdy, než jsou platy v příspěvkových organizacích,“ upozorňuje petice. Podle odborů transformace nebyla se sociálními partnery projednaná a vše se podle nich děje nestandardně.
Záměr, který m podle kraje vést k optimálnímu fungování provozu nemocnic, schválili 12. října krajští radní. V listopadu by ho mělo schvalovat zastupitelstvo. Podle radního pro zdravotnictví Jiřího Kasaly (ODS) tento krok zefektivní zdravotní péči. „Považujeme síť nemocnic za vyhovující. Pocítili jsme ale potřebu této transformace například během covidové pandemie. Tento krok zefektivní zdravotní péči. Akciová společnost zajistí společné nákupy, povede společné vyjednávání se zdravotní pojišťovnou a jednotnou komunikační strategii s brněnskými fakultními nemocnicemi,“ uvedl dříve Kasala. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dodal, že lidé změnu nepoznají a budou chodit do stejných nemocnic za stejnými doktory, nový subjekt ale bude znamenat lepší kvalitu a rozsah péče i větší ekonomickou stabilitu.
Postup kraje kritizoval například opoziční zastupitel Milan Vojta (ANO), který v minulém volebním období jako radní pro zdravotnictví studii ohledně transformace zahájil. „Studie byla hotová v lednu 2021 a je nám předložena až nyní. Jsem pro zefektivnění systému, ale proces musí být transparentní,“ uvedl na začátku října po oznámení záměru. Podle něj nebylo k věci od začátku nynějšího volebního období za celé dva roky žádné jednání. „Postup kraje bych označil za skandální. Koalice si vše rozhodla za zavřenými dveřmi. Týká se to tisíců zaměstnanců a statisíců pacientů,“ uvedl Vojta. Opoziční zastupitel a bývalý hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD) uvedl, že se nikdy v minulosti u tak velkých věcí nestalo, že by nebyly projednané s opozicí. „Nevím, proč se tak spěchá, to se mi nelíbí. Nevím k tomu podrobnosti, nevím, jaké je pozadí,“ řekl Šlapal.
-čtk-