Šmucler: Zajištění zubní pohotovosti v Praze je odpovědností magistrátu

Zajištění zubních pohotovostí v Praze je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera povinností magistrátu. Pokud je chce udržet, musí zubní lékaře adekvátně zaplatit. Jedním z řešení je podle něj i provozování soukromníky místo fakultních nemocnic. „Ta pohotovost vydělá několik tisíc korun za hodinu i bez dotace. A když dají polovinu těm lékařům a sestřičkám, tak se o to všichni poperou,“ řekl Šmucler.

Pokud Praha nechce platit pohotovost v nemocnicích, může ji podle něj nabídnout soukromníkům. „Jestli to nechtějí dělat, tak ať Praha prostě vypíše soutěž, a v Praze je tolik velkých pracovišť, že se o to poperou,“ uvedl. V Praze zubní pohotovosti fungují v Městské poliklinice, Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Dětská pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol od ledna ukončila provoz.

Ke zneužívání pohotovostí pacienty dochází často

Zubní pohotovosti bývají v Praze velmi přetížené, podle Šmuclera je využívají i lidé z okolních krajů. „Spousta lidí si tam nevykla chodit s věcmi, které na pohotovost nepatří,“ dodal. Stejný důvod pro uzavření dětské pohotovosti uvedla motolská nemocnice. Lidé pohotovosti často využívají večer, aby si nemuseli brát volno ze zaměstnání. „Pacienta, který se v noci dostaví na pohotovost s tím, že jej již od rána velmi bolí zub a nehodilo se mu zajít k zubnímu lékaři v pracovní době, může zubní lékař i odmítnout, pokud po vyšetření dojde k závěru, že zdravotní stav pacienta nevyžaduje poskytnutí neodkladné péče,“ uvádí ČSK v brožuře o pohotovostech pro kraje. Pohotovost je podle komory určena pro případy, kdy nastane náhlá změna zdravotního stavu.

Zubařů je přitom v Praze víc než v jiných krajích. Na jednoho připadá 750 pacientů, v ostatních nejméně dvojnásobek. „Praha má kapacitu ošetřit asi 3,5 milionu obyvatel,“ uvedl Šmucler. Počítá se i se spádovostí z měst, odkud lidé do metropole jezdí za prací, jako je Kolín nebo Příbram. Podle Šmuclera je možností, jak pohotovost zajišťovat, několik. V některých krajích se střídají ve složení pohotovostí zubaři ve svých ordinacích, problém s tímto systémem ale vidí v tom, jak mají pacienti zjišťovat, která je zrovna otevřená. Šéf komory by rád tyto informace dostal například do aplikace Záchranka.

Do fakultních nemocnic, které ji zajišťují v Praze, podle Šmuclera pohotovostní služba nepatří. Za nejlepší řešení považuje vybudování metropolitní pohotovostní služby, kde by městem zřízený nebo sjednaný poskytovatel zdravotní péče zajišťoval prostřednictvím svých zaměstnanců pohotovost pro celou metropolitní oblast. Povinnost držet pohotovost pro všechny zubní lékaře komora nechce. „Zaměstnanci samozřejmě vstupují do pracovněprávního vztahu s poskytovatelem dobrovolně, poskytovatel musí být schopen jim nabídnout takové podmínky, aby zaměstnance našel,“ uvedla ČSK v tiskových materiálech.

ČTK

Mohlo by vás zajímat

ČTK