Vnitro novelizuje zákon o úřednících samosprávy, zavádí pro ně povinnou vstupní zkoušku
Povinnou vstupní zkoušku budou muset vykonat úředníci obcí a krajů. Zkoušky zajistí ministerstvo vnitra, neúspěšný úředník bude mít možnost dvakrát opakovat. Stávající úředníci dostanou výjimku, pokud setrvají u jednoho úřadu. Při nástupu jinam je čeká vstupní zkouška. Nová zkouška už bude přenositelná. Vnitro může organizací zkoušek pověřit akreditované firmy včetně obcí nebo úřadu ombudsmana. Vyplývá to z návrhu novely zákona o úřednících samosprávy.
Návrh ministerstva vnitra je od 5. ledna v připomínkovém řízení. Výňatky, citace z návrhu však dlouhodobě kolují po internetu s nesprávným závěrem, že ministerstvo vnitra nebo vláda zavádí možnost, že funkce úředníků na obcích a krajích budou moci nově vykonávat cizinci.
Fakta jsou ale jiná: Už podle stávajícího platného zákona o úřednících samosprávy se může stát úředníkem obce nebo kraje každý cizinec s povolením k trvalému pobytu, který splní další zákonem požadované podmínky.
Návrh novely tyto cizince nově jen rozděluje na občany členských zemí EU nebo Evropského hospodářského prostoru a fyzické osoby, které jsou cizincem a mají v ČR povolen trvalý pobyt podle zákona o cizincích, tedy na všechny cizince s trvalým pobytem.
Nově s vyznačenými změnami proto zní ustanovení §4 návrhu takto:
Mohlo by vás zajímat
„Úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky, občanem jiného členského státu Evropské unie nebo občanem státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem cizincem a má v České republice povolen trvalý pobyt,4) dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům plně svéprávná, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk5) a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem.“
Cizinci mohou být úředníky obcí nebo státu už teď
Důvodová zpráva k tomu poněkud říká toto: „Stávající znění § 4 upravujícího okruh fyzických osob, které se mohou stát úředníkem, se rozšiřuje o občany jiných členských států Evropské unie a občany států, které jsou smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru. Úprava vychází ze závěrů „Analýzy jednotlivých aspektů činnosti, práv a povinností státních zaměstnanců a úředníků územních samosprávných celků ve vztahu k protikorupčnímu působení“ a má za cíl přiblížit právní úpravu předpokladů pro vznik pracovního poměru úředníka územního samosprávného celku právní úpravě předpokladů pro vznik služebního poměru podle § 25 odst. 1 písm. a) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů, aniž by přitom byl omezen stávající okruh fyzických osob, které předpoklad podle § 4 odst. 1 zákona o úřednících splňují.
Úplný návrh včetně důvodové zprávy je zde.
Vydávání povolení k trvalému pobytu rovněž reguluje zákon. Podle zákona o pobytu cizinců se povolení k trvalému pobytu vydává cizincům a jejich rodinným příslušníkům bez předchozí podmínky pobytu například z humanitárních důvodů. S podmínkou čtyřech let předchozího pobytu se povolení k trvalému pobytu vydává cizincům s povolením k přechodnému pobytu po ukončení řízení o udělení mezinárodní ochrany s dalšími podmínkami. Dále se vydává toto povolení cizincům, kteří na území pobývají nejméně pět let a už mají povolení k dlouhodobému pobytu – včetně k pobytu v EU nebo v ČR studují. Do této doby se nepočítá vyslání zahraničním zaměstnavatelem ani sezónní zaměstnávání nebo dokonce výkon trestu, uvádí zákon o pobytu cizinců.
Výše uvedené platí dlouhodobě, jak vyplývá ze zákona o pobytu cizinců zde.
Ke vstupní zkoušce za tři měsíce, důraz je na digitalizaci
Stěžejní změnu zákona o úřednících samosprávy však nepředstavuje ustanovení o cizincích různého druhu na úředních místech v českých obcích a krajích, nýbrž nová povinnost úředníků složit „vstupní zkoušku“ respektive zkoušku „zvláštní odborné způsobilosti“
Ve stávajícím zákoně je podmínkou práce úředníka pouze prokázat se osvědčením, že absolvoval příslušné vstupní vzdělávání, nikoli zkoušku. Nově má předmětná zkouška vypadat takto:
§ 19a
Zkouška vstupního vzdělávání
(1) Zkouška vstupního vzdělávání má formu písemného testu.
(2) Územní samosprávný celek je povinen přihlásit úředníka k vykonání zkoušky vstupního vzdělávání do 3 měsíců od vzniku pracovního poměru úředníka k územnímu samosprávnému celku. Prováděcí právní předpis upraví způsob přihlašování ke zkoušce vstupního vzdělávání, náležitosti přihlášky, obsah, rozsah, způsob a průběh zkoušky vstupního vzdělávání a náležitosti osvědčení o vstupním vzdělávání.
(3) Provádění zkoušek vstupního vzdělávání a vydávání osvědčení o vstupním vzdělávání zabezpečuje ministerstvo.
(4) Zabezpečením zkoušky vstupního vzdělávání může ministerstvo pověřit jím zřízenou příspěvkovou organizaci.
(5) Ministerstvo do 15 dnů ode dne doručení přihlášky a nejméně 15 dnů přede dnem konání zkoušky úředníkovi písemně sdělí den, místo a čas konání zkoušky vstupního vzdělávání, soubor zkušebních otázek a seznam odborné literatury.
(6) Jestliže úředník nevyhověl při zkoušce vstupního vzdělávání, může ji dvakrát opakovat.
(7) Je-li při zkoušce vstupního vzdělávání úředník hodnocen klasifikačním stupněm „vyhověl“, do 15 dnů ode dne konání zkoušky obdrží od ministerstva osvědčení o vstupním vzdělávání.
(8) Ministerstvo vede evidenci osvědčení o vstupním vzdělávání, která vydalo
Jak vyplývá z důvodové zprávy, důraz bude při zkoušce kladen na digitalizaci agendy: „Nově se koncipuje právní úprava vstupního vzdělávání. Obsah vstupního vzdělávání se slučuje s obsahem dosavadní obecné části zvláštní odborné způsobilosti, která se ruší. Vstupní vzdělávání, které je nedílnou součástí adaptačního procesu nového zaměstnance územního samosprávného celku, musí reagovat na aktuální situaci ve veřejné správě, přičemž obsah vstupního vzdělávání je nutné přizpůsobit aktuálním požadavkům zejména s ohledem na probíhající digitalizaci veřejných služeb,“ uvádí k tomu důvodová zpráva.
Vnitro rovněž rozšiřuje počet automaticky akreditovaných míst s právem organizovat zkoušky, a to o ústřední správní úřady a Kancelář veřejného ochránce práv. „V případě ústředního správního úřadu, Kanceláře Veřejného ochránce práv, kraje a hlavního města Prahy se nevyžaduje (k tomu, aby byly vzdělávací institucí podle zákona o úřednících) akreditace vzdělávací instituce,“ uvádí k tomu důvodová zpráva.
Co bude se starými úředníky na obcích a krajích?
Co se stane se stávajícími úředníky na obcích a krajích? „Ve vztahu ke stávajícím úředníkům je upraveno přechodné ustanovení, které zakotvuje výjimku pro povinnost absolvovat nově koncipované vstupní vzdělávání pro ty úředníky, kteří do okamžiku nabytí účinnosti tohoto zákona vstupní vzdělávání již absolvovali, nebo se na ně tato povinnost nevztahovala z důvodu prokázání zvláštní odborné způsobilosti či uznání rovnocennosti vzdělání,“ uvádí k tomu důvodová zpráva v komentáři k přechodnému ustanovení.
„Tato výjimka se uplatní pouze po dobu trvání pracovního poměru těchto úředníků k témuž územnímu samosprávnému celku,“ píše se v důvodové zprávě.
Kdo ale složí zkoušku podle novely zákona, bude ji mít napořád„V případě, že úředník ukončí vstupní vzdělávání zkouškou, bude již absolvování tohoto vstupního vzdělávání nadále přenositelné i pro případný další pracovní poměr u jiného územního samosprávného celku,“ stojí doslova v důvodové zprávě.
Irena Válová