Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo 3. ledna Národní imunizační komisi (NIKO), která působí jako poradní orgán ministerstva už od roku 2010, o tři nové členy. Větší revoluci než změna personální ale přinesla změna systému hlasování v komisi, který se změnil ve prospěch zástupců zdravotních pojišťoven. Ti jsou v 11členné NIKO sice jen dva, přesto bez jejich podpory již nelze žádný návrh schválit. Což se některým zástupcům veřejného zdraví v komisi nelíbí a svou nevoli dávají najevo i ministerstvu.
Zdravotnický deník získal informaci, že se systém hlasování v NIKO výrazně změnil ve prospěch zdravotních pojišťoven. Hlas zástupce VZP i Svazu zdravotních pojišťoven má totiž při hlasování nově váhu 4,5 hlasu, zatímco hlasy ostatních devíti členů NIKO mají váhu hlasu jediného. Hlasovací síla zástupců pojišťoven a ostatních členů NIKO je tak vyrovnaná, ač jsou tyto skupiny nepoměrně zastoupené. Tuto informaci potvrdil Zdravotnickému deníku tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. „Aktuálně taková váha hlasů platí, nicméně k této váze hlasů nyní probíhají jednání a dle jejich výsledků bude váha hlasů pravděpodobně ještě upravena,“ sdělil Jakob.
Jednání už začala
Podle našich informací nejsou někteří zástupci veřejného zdraví v NIKO s novým hlasovacím systémem spokojeni a požadují jeho změnu. „Iniciovali jsme dopis panu ministrovi a zároveň předsedovi České lékařské společnosti (ČLS), který podepsali předsedové sedmi lékařských společností ČLS. Upozornili jsme na ztrátu odbornosti závěrů jednání NIKO, kdy novým nařízením ministra a novým statutem a jednacím řádem došlo k nepoměrnému posílení vlivu zdravotních pojišťoven na strategii očkováni v ČR,“ uvedl pro Zdravotnický deník předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) profesor Roman Chlíbek, který v NIKO působí jako místopředseda.
Podle jeho slov jednání v této věci proběhlo v pondělí 30. ledna. „Na základě našich obav proběhlo jednání se zástupci společností a ministerstva, kde bylo slíbeno přepracování nařízení a snaha o návrat odbornosti,“ sdělil Chlíbek.
O vyjádření jsme požádali i ředitelku Státního zdravotního ústavu Barboru Mackovou, která nám odpověděla: „Připomínky k návrhu jsem sdělila a opakovaně projednávala se zřizovatelem, tedy s ministerstvem zdravotnictví. Tato jednání mezi přímo řízenou organizací a zřizovatelem považuji za interní záležitost a nebudu věc dále komentovat.“
Jak jednání o hlasovacím systému NIKO dopadnou bude Zdravotnický deník nadále sledovat.
Přibyla nová jména
Krom silnějších hlasů pro zástupce pojišťoven došlo v NIKO i k personálním změnám. Oproti složení předchozí komise přibyli v nové NIKO tři členové – Petr Pazdiora jako zástupce Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP, Věra Pellantová jako zástupkyně České pediatrické společnosti ČLS JEP a Irena Storová zastupující Státní ústav pro kontrolu léčiv. „K rozšíření NIKO o zástupce vyjmenovaných subjektů bylo přistoupeno na základě jejich odborného zaměření ve vztahu k problematice očkování a po zvážení žádostí o členství v NIKO ze strany Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP a České pediatrické společnosti ČLS JEP. Státní ústav pro kontrolu léčiv byl o nominaci svého zástupce požádán s ohledem na aktualizaci některých postupů NIKO,“ sdělil Zdravotnickému deníku mluvčí Jakob.
O jednoho nového člena – Petru Kaftanovou ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv – se nově rozšířila i expertní pracovní skupina EPS NIKO, která dlouhodobě působí při NIKO, pro níž připravuje odborná doporučení „za účelem stanovení optimální strategie vakcinační politiky v České republice.“ Jednání NIKO a EPS NIKO v minulosti probíhalo vždy současně a není pravděpodobné, že by se to mělo v budoucnu změnit.
Kritika ministerstvo neznepokojuje
NIKO se od svého založení v roce 2010 dosud scházela jen jednou ročně, krom roku 2021, kdy se sešla dvakrát. V jiných zemích přitom v době pandemie covidu jednaly podobné orgány i častěji než jednou měsíčně. Podle ministerstva ale nebyl k větší aktivitě komise důvod. „V době expandující pandemie covid-19 byly k řízení připravenosti a reakce ČR na danou hrozbu využívány jiná uskupení a mechanizmy než ty, které se vztahují k NIKO. Obdobně postupovala řada dalších států světa, protože otázky reakce na pandemii zasahovaly do vícero oblastí sociální a ekonomické existence státu, nikoliv pouze do oblasti vakcinace, která ostatně začala být aktuální až v následujících fázích pandemie. Avšak i v oblasti vakcinace proti covid-19 NIKO spolupracovala s dalšími dotčenými a řídícími subjekty,“ uvedl Jakob.
V minulosti se komise stala opakovaně terčem kritiky. V průběhu pandemie covidu, v únoru 2021, kritizovala Transparency International jak NIKO, tak její Expertní pracovní skupinu (EPS NIKO) za to, že nejsou informace o jejich fungování veřejně dostupné a že se „drtivá většina činnosti těchto orgánů odehrává prostřednictvím soukromé emailové komunikace jejich členů.“ Ministerstvo na tuto kritiku reagovalo slovy: „K problému týkajícímu se kritiky Transparency International nemáme žádné informace. Pokud se jedná o výstupy z jednání NIKO, jsou v souladu s Jednacím řádem komise veřejně dostupné na portálu pracovních a poradních orgánů ministerstva.“
NIKO čelila v minulosti kritice také za příliš úzké vazby na farmaceutický průmysl. Takové spekulace ministerstvo nekomentuje a upozorňuje na to, že před každým jednáním komise patří již řadu let k povinným krokům každého člena NIKO podepisování deklarace konfliktu zájmů.
Jakub Němec
Aktuální složení NIKO:
Pavla Svrčinová (Ministerstvo zdravotnictví) – předsedkyně NIKO
Roman Chlíbek (Česká vakcinologická společnost ČLS JEP) – místopředseda NIKO
Martin Balada (Svaz zdravotních pojišťoven ČR)
Miroslav Jankůj (VZP)
Igor Karen (Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP)
Helena Rögnerová (Ministerstvo zdravotnictví)
Alena Šebková (Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP)
Venuše Škampová (Ministerstvo zdravotnictví)
Irena Storová (Státní ústav pro kontrolu léčiv)
Petr Pazdiora (Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP)
Věra Pellantová (Česká pediatrická společnost ČLS JEP)
Jozef Dlhý (Ministerstvo zdravotnictví) – tajemník NIKO
Aktuální složení EPS NIKO:
Barbora Macková (Státní zdravotní ústav) – předsedkyně EPS NIKO
Jan Kynčl (Státní zdravotní ústav) – místopředseda EPS NIKO
Zdenka Manďáková (Státní zdravotní ústav) – tajemnice EPS NIKO
Pavel Kosina (Česká vakcinologická společnost ČLS JEP)
Hana Cabrnochová (Česká pediatrická společnost ČLS JEP)
Cyril Mucha (Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP)
Štefan Hrunka (Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP)
Lenka Krbková (Společnost infekčního lékařství ČLS JEP)
Jiří Beran (Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP)
Markéta Bloomfield (Česká společnost alergologie a klinické imunologie ČLS JEP)
Petra Kaftanová (Státní ústav pro kontrolu léčiv)