Analýza: Očkování dětí proti pneumokokům zabránilo zbytečným úmrtím

Očkování nejmenších dětí proti pneumokokům zabránilo řadě zbytečných úmrtí dětí do jednoho roku věku, omezilo také počty pneumokokových zápalů plic a středního ucha, klesla spotřeba antibiotik. Vyplývá to z analýzy Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Očkování dětí proti pneumokokům je v ČR dobrovolné.

 

“V roce 2014 došlo k poklesu nemocnosti u dětí ve věku 0 až 11 měsíců. Ve srovnání s rokem 2013, kdy bylo na 100.000 dětí tohoto věku hlášeno 9,2 případu, jich v roce 2014 bylo jen 6,5. Pozitivní trend lze přičíst programu prevence invazivních pneumokokových onemocnění a očkování,” uvádí na webu vedoucí oddělení vzdušných nákaz bakteriálního původu a vedoucí národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy SZÚ Jana Kozáková.

Vakcinaci dětem do 11 měsíců věku hradí už pět let zdravotní pojišťovny, rodiče se mohou rozhodnout, zda dají dítě očkovat. V prvním roce po zavedení očkování bylo očkováno téměř 85 procent dětí tohoto věku, do roku 2013, ze kdy jsou data, klesla proočkovanost na 75 procent.

Mohlo by vás zajímat

“Z deseti hlášených invazivních pneumokokových onemocnění v této věkové skupině bylo v roce 2013 šest způsobených sérotypy zahrnutými ve vakcíně. Z deseti nemocných dětí bylo očkováno jedno,” uvedla Kozáková.

Vedle nejmenších dětí patří k nejohroženějším skupinám senioři, chystaná novela zákona má zavést hrazené očkování pro lidi od 65 let věku.

Invazivní pneumokokové onemocnění v ČR loni postihlo 337 lidí, rok předtím 424. Loni zemřelo 52 osob, přibližně u každý sedmý nemocný.

Ve skupině lidí nad 65 let bylo loni 154 onemocnění, to je 8,4 na 100.000 obyvatel, 30 seniorů zemřelo. Pneumokok působí často zápal plic, který mívá u starších lidí komplikovaný průběh. Následná rekonvalescence je zdlouhavá a nezřídka zůstávají trvalé následky. Znatelný nárůst nemocnosti je patrný už po 40. roce věku.

 

Invazivní pneumokoková onemocnění podle věkových skupin v roce 2014 (Zdroj: SZÚ)

pneumokoky szu

 

-čtk-

Tomáš Cikrt