Vnitro chce, aby vláda mohla zvyšovat kmenové jmění státních podniků z majetku státu
Zakladatelé státních podniků by mohli se souhlasem vlády navrhovat zvýšení kmenového jmění podniků nikoli z vydělaných prostředků, nýbrž z majetku státu. Navrhuje to novelou zákona o státním podniku ministerstvo vnitra. Podle vnitra se urgentní potřeba novely ukazuje v souvislosti s Českou poštou. Státním podnikem s právem hospodařit se státním majetkem se chce od roku 2024 stát i dosavadní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic.
Ministerstvo vnitra považuje návrh za urgentní vzhledem k situaci České pošty a navrhuje, aby poslanci odsouhlasil návrh už v prvním čtení.
Financování podniků v naléhavém státním zájmu
Kmenové jmění státních podniků by se zvyšovalo souhlasem vlády ve chvíli, kdy by to vyžadoval „zájem státu“.
Nově navrhované ustanovení §4 zákona o státním podniku má znít takto:
(4) Zakladatel může zvýšit kmenové jmění podniku o majetek, který podnik v průběhu provozování své podnikatelské činnosti nabyl. Zakladatel může dále po předchozím souhlasu vlády zvýšit z majetku státu kmenové jmění podniku, vyžadují-li to naléhavé strategické, hospodářské, společenské, bezpečnostní nebo jiné zájmy státu.
Mohlo by vás zajímat
V ČR je šedesát státních podniků
Podle stávajícího zákona o státním podniku je „státní podnik je specifickou právnickou osobou, kterou zakládá stát za účelem využití státního majetku k podnikatelské činnosti a zapojení do tržního prostředí“. Jeho účelem je plnění významných strategických, hospodářských, společenských, bezpečnostních nebo dalších zájmů státu. Kromě státních podniků plní tyto úkoly také akciové společnosti s majetkovou účastí státu.
„Ke konci roku 2021 existovalo v České republice 60 státních podniků oproti 47 akciovým společnostem s majetkovou účastí státu a existují iniciativy k vytvoření dalších,“ uvádí ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k návrhu novely zákona o státním podniku.
Úplný návrh ministerstva vnitra je zde:
https://odok.cz/portal/veklep/material/ALBSCQUEXJL9/
Seznam všech státních podniků a akciových společností s majetkovou účastí státu z roku 2021 rozdělený podle rezortů je zde:
Úprava nyní vylučuje sanaci kmenového jmění státem
Na rozdíl od akciové společnosti hospodaří státní podnik jen s majetkem státu a nemá možnost zvýšit kmenové jmění z externích zdrojů. Kmenové jmění je u státního podniku ekvivalentem základního kapitálu. Současná právní úprava vylučuje, aby stát svým majetkem sanoval kmenové jmění státního podniku.
Jak vyplývá i z výkladového stanoviska Ministerstva průmyslu a obchodu, právní úprava kmenového jmění státního podniku výslovně umožňující jeho zvýšení jen z majetku nabytého státním podnikem jeho podnikatelskou činností „přímo vylučuje, aby zakladatel zvýšil kmenové jmění podniku finančními prostředky státu, které státní podnik v průběhu podnikatelské činnosti nenabyl, tedy nikterak se ani na tvorbě těchto finančních prostředků nepodílel“, uvádí se v důvodové zprávě k návrhu vnitra.
ŘSD jako státní podnik a hospodář se státním majetkem
Podle vnitra však po takové možnosti „existuje poptávka“. Kromě toho jsou de výše uvedené „iniciativy“ k vytvoření dalších státních podniků. Takovou inciativou je například přeměna příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic ve státní podnik.
„Právní forma a název státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic ČR se ke dni 1. ledna 2024 mění na státní podnik Ředitelství silnic a dálnic s.p. Příslušnost státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic ČR hospodařit s majetkem státu se ke dni 1. ledna 2024 mění na právo Ředitelství silnic a dálnic s.p. hospodařit s tímto majetkem,“ uvádí se v návrhu zákona z roku 2022.
Příslušný návrh vlády o přeměně ŘSD na státní podnik byl rozeslán poslancům loni v srpnu a je zde.
Finanční dopad neznáme
Jak dále vyplývá z důvodové zprávy, příležitostí ke změně, kterou vnitro navrhuje, se stala Česká pošta. „Z praxe Ministerstva průmyslu a obchodu jakožto gestora zákona o státním podniku vyplývá, že existuje poptávka po možnosti zvýšení kmenového jmění státního podniku výše popsaným způsobem. Potřeba takového nástroje se projevila též v rámci diskusí o možnostech řešení aktuální situace státního podniku Česká pošta,“ uvádí se v návrhu vnitra.
„Potřeba mít možnost zvýšit kmenové jmění vyplynula i z aktuálních analýz řešení současné tíživé ekonomické situace státního podniku Česká pošta. Zvláště tento případ dodává předkládanému návrhu na urgentnosti,“ uvádí se dále v důvodové zprávě.
Co se týče hospodářského a finančního dopadu na státní finance, nevíme. „V případě zvýšení kmenového jmění státního podniku se s ohledem na majetkové postavení tohoto zvláštního druhu právnické osoby bude stále jednat o majetek státu, ke změně dojde pouze v převodu práva s ním hospodařit,“ uvádí se v návrhu.
Proto podle návrhu „právní úprava v popsané podobě proto není spojena s žádnými měřitelnými ekonomickými dopady“.
Irena Válová