Konec vratek. Limity lékových doplatků mají platit rovnou

Foto: Public Domain Pictures

Od roku 2025 by lidé, kterým zdravotní pojišťovny vrací doplatky za léky, nemuseli za ně v lékárnách rovnou platit. Při předložení receptu na léky totiž lékárník v systému ihned uvidí, zda už pacient dosáhl limit. Ten je daný zákonem a liší se podle věku. ČTK to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Každoročně jsou těchto lidí stovky tisíc, například limit 500 Kč dosáhne většina seniorů. Mezi dalšími změnami, které se dotknou přímo lidí, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil individuální účty klientů zdravotních pojišťoven, na jejich základě bude možné čerpat benefity, nebo mobilní aplikaci EZ karta.

Vratky poplatků nebudou chodit zpětně na účet nebo složenkou, načtou se lidem automaticky. “Bude to drobná změna, ale bude přestavovat poměrně velký zásah, například napojení na systém České správy sociálního zabezpečení,” řekl Dvořáček. Na dotaz ČTK upřesnil, že v ní bude třeba ověřovat, zda má klient pojišťovny uznanou invaliditu a tedy nárok na nižší limit. Lékárník pak tento nárok ověří v lékovém záznamu.

S návrhem v září letošního roku přišla Česká lékárnická komora. Částka, kterou pojišťovna vyčíslí, může být nižší od reálně zaplacené částky v lékárně. Pojišťovna počítá takzvaný započitatelný doplatek, tedy částku, která se platí u léku se stejnou účinnou látkou, kde je doplatek nejnižší. Nebude to tak znamenat, že pacient v lékárně nezaplatí nic, částka ale bude nižší.

Limit je daný zákonem a liší se podle věku. U dětí a seniorů nad 65 let je 1000 korun, u starších 70 let a zdravotně postižených 500 korun a u ostatních dospělých 5000 korun. Pokud součet doplatků nad tento limit za čtvrtletí překročí 200 korun, pojišťovna ho vyplatí na účet nebo zašle složenkou. Pojišťovny dlouhodobě upozorňují, že si lidé peníze ze složenky často nevyzvedávají, částečně proto, že mají u pojišťovny nahlášenou adresu, kde fakticky nežijí. Zároveň pro ně posílání složenek znamená vysoké finanční náklady a administrativu.

Ministerstvo zdravotnictví na dnešní bilanční konferenci představilo také další kroky, které chce dokončit ve druhé polovině volebního období, a které budou mít dopady přímo na konkrétní pacienty. V únoru chce přestavit mobilní aplikaci EZ karta, která by měla nahradit “covidovou” Tečku. Bude v ní prozatím možné zobrazit absolvovaná očkování, do budoucna i další informace, například lékařské zprávy či výsledky vyšetření.

Mohlo by vás zajímat

Ty by měly podle ministra od roku 2025 elektronicky putovat také mezi zdravotnickými zařízeními. Nejdříve chce spustit elektronickou žádanku, která nahradí papírový formulář. Zařízení by také měla elektronicky sdílet výsledky těchto vyšetření, nebo by se propouštěcí dokumentace pacienta mohla automaticky dostávat například k jeho praktickému lékaři nebo specialistovi.

Se změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění chce zavést takzvané individuální účty pojištěnce. “Chci, aby pacienti, kteří se soustředí na svoje zdraví a chodí pravidelně na preventivní prohlídky, mohli sbírat na tyto individuální účty jakési body a ty pak využívat v benefitních programech, které pojišťovny nabízejí,” vysvětlil Válek. Čerpat by je bylo možné například na lázeňské pobyty, lyžařské kurzy pro děti nebo další služby. “Ať už je to cokoliv, co ministerstvo určí jako určitý balík preventivních věcí,” dodal. V současné době lidé od pojišťoven nejvíc čerpají příspěvky na dentální hygienu nebo očkování.

Lepšit by se podle ministerstva měla i dostupnost léků. Po změně zákona o léčivech by výrobci a distributoři měli držet několikaměsíční zásobu vybraných léků, lidé si také budou moci zjistit on-line, zda má lékárna jejich léky skladem. Ministr dnes novinářům řekl, že do konce volebního období by měla být v tuzemsku zahájena stavba továrny na penicilin.

-čtk-

ČTK