FDA zpřísnila varování u dvou léků proti hepatitidě C, akcie AbbVie šly dolů
Dva antivirotické léky, používané k léčbě hepatitidy C, se dostaly do nepříjemných problémů. Americký úřad FDA (Food and Drug Administration) došel k závěru, že přípravky Veikira Pak (obsahuje účinné látky ombitasvir, paritaprevir, ritonavir a dasabuvir) a Technivie (ombitasvir, paritaprevir a ritonavir) mohou způsobit závažné poškození jater, většinou u pacientů s již pokročilým onemocněním tohoto orgánu. Oba léky vyrábí firma AbbVie, tu postihl po oznámení stanoviska FDA pokles akcií o více než 10 procent. Posílila naopak konkurence.
Úřad nařídil firmě, aby okamžitě upravila informace k léku, tedy zejména příbalový leták a jeho pasáže věnované nežádoucím účinkům, kontraindikacím, varováním a upozorněním, postmarketinkovým zkušenostem a samozřejmě i část zaměřenou na pacienty s poškozením jater.
Mohlo by vás zajímat
Jako všechny léky i tyto dva přípravky proti hepatitidě jsou sledovány z hlediska bezpečnosti i po své registraci a uvedení na trh. V rámci systému hlášení výskytu závažných nežádoucích účinků, byly popsány dekompenzace a selhání jater u pacientů s jaterní cirhózou, kteří se léčili právě s hepatitidou C. Některé případy dokonce skončily transplantací jater, nebo smrtí nemocných, nejčastěji se jednalo o ty, kteří užili Viekira Pak a přitom trpěli pokročilou cirhózou – prokazatelnou dokonce ještě před zahájením léčby.[infobox]
AbbVie musela upravit informace a napsat k Viekira Pak and Technivie dopis poskytovatelům zdravotní péče v USA. Léky se posunuly z „není doporučeno“ pro pacienty se skóre označovaném jako Child Pugh B na „je kontraindikováno“ (Skóre dle Childa a Pugha, Child-Pugh score, se používá k hodnocení prognózy pacientů s chronickým jaterním onemocněním, převážně jaterní cirhózou, dále k odhadu prognózy a zařazení pacienta do transplantační listiny). Nadále zůstávají kontraindikováni pacienti s Child Pugh C. U Viekira Pak je navíc doporučeno lékařům, aby ověřili jaterní dekompenzaci před a během léčby cirhotických pacientů
Zatímco v AbbVie jsou smutní, jejich konkurent Gilead Sciences zaznamenal růst hodnoty akcií o téměř šest procent. Tato firma vyrábí také dva léky proti viru hepatitidy C a to Sovaldi (účinná látka sofosbuvir) a Harvoni (simeprevir). V Česku jí známe díky spolupráci s naším vědcem, autorem několika zásadních antivirových látek, profesorem Antonínem Holým. Mezi oněmi látkami byl i adefovir, který je účinný proti viru hepatitidy B ( Gilead jí prodává pod názvem Hepsera). Na trhu hepatitidy C se konkurence zostřuje, se svými vlastními léky na něj chce vstoupit například také firma Merck & Co.
-cik-