Eli Lilly investuje do svého „hubnoucího“ portfolia, AstraZeneca do expanze na čínském trhu
Dvě velké farmaceutické skupiny v uplynulém týdnu oznámily investice do svého byznysu. Americká Eli Lilly hodlá posílit svou kapacitu pro produkci léků proti obezitě, zatímco AstraZeneca se rozhodla k další expanzi na čínském trhu. V obou případech jde o investice v řádu několika miliard dolarů, jak informoval britský deník Financial Times.
V případě americké farmaceutické společnosti Eli Lilly nejde o nic menšího než o další fázi souboje se svým dánským konkurentem Novo Nordisk o nadvládu nad trhem s léky proti obezitě. Společnost Eli Lilly v uplynulém týdnu oznámila, že bude dále rozšiřovat své produkční kapacity v americkém státě Indiana.
Právě zde investuje dalších 5,3 miliardy dolarů (v přepočtu necelých 121 miliard korun). Jedná se o jednu z největších investic svého druhu v současnosti. Celkový objem investic do výrobních a výzkumných kapacit poblíž sídla společnosti Eli Lilly v Indianapolis dosáhne devíti miliard dolarů (asi 205 miliard korun), uvedl britský list Financial Times.
Eli Lilly zhodnotila za posledních pět let sedminásobně
Eli Lilly tím zvýší produkční kapacitu aktivních účinných látek, které se používají při výrobě jejích léků Mounjaro a Zepbound. Jedná se o přípravky pro léčbu diabetu, ale jak se poměrně nedávno ukázalo, dá se jimi také léčit obezita. Společnost tak reaguje na doslova explodující poptávku po těchto lécích nejen na americkém trhu.
„Tato investice je dosud největší v historii naší firmy a pokud se nemýlím, jde zároveň o největší investici do rozšíření produkce aktivních účinných látek v historii Spojených států,“ cituje list Financial Times výkonného ředitele společnosti Eli Lilly Davida Rickse.
Společnost Eli Lilly už od roku 2020 do nejrůznějších výrobních kapacit jak v USA, tak v Evropě investovala kolem 18 miliard dolarů (přes 410 miliard korun). Provozy, které Eli Lilly buduje v Indianě, začnou první aktivní účinné látky dodávat koncem roku 2026 a objem jejich produkce se bude postupně zvyšovat až do roku 2028, kdy tamní výrobní linky dosáhnou své plné kapacity. Očekává se, že zde vznikne kolem 900 nových pracovních míst.
Mohlo by vás zajímat
Farmaceutické společnosti Eli Lilly i Novo Nordisk patří aktuálně k lídrům na trhu léků proti diabetu a obezitě. Dalšími a dalšími investicemi se obě firmy snaží svou pozici udržet, což oceňují také investoři. Tržní hodnota Eli Lilly v současnosti dosahuje více než 767 miliard dolarů, což je skoro sedmkrát více než před pěti lety. Téměř šestinásobné zvýšení své tržní hodnoty zaznamenala v uplynulých pěti letech také společnost Novo Nordisk, jejíž aktuální tržní hodnota převyšuje 600 miliard dolarů.
AstraZeneca se zaměří na Čínu
Rovněž britská farmaceutická skupina AstraZeneca oznámila v uplynulém týdnu další investice. Na rozdíl od Eli Lilly ovšem půjde o investici do své expanze na čínském trhu. AstraZeneca buduje samostatný dodavatelský řetězec směřující do Číny, aby se pokusila vyhnout dopadům zvýšeného napětí mezi USA a Čínou.
Podle výkonného ředitele AstraZeneky Pascala Soriota je totiž čínský trh pro firmu tak významný, že by jí mohl dopomoci splnit cíl, kterým je dosažení ročního obratu v objemu 80 miliard dolarů. Soriot by si chtěl splnění tohoto cíle odškrtnout do roku 2030, uvedl britský list Financial Times.
Přestože se obchodní překážky, které byly v posledních letech mezi USA a Čínou zavedeny, netýkají léků, Pascal Soriot nevylučuje, že by k něčemu takovému přece jen mohlo dojít. A tak se AstraZeneca připravuje i na tuto variantu. „Plánování nejhoršího scénáře znamená, že musíte počítat i s tím, že v dodavatelském řetězci dojde k nějakému narušení. Proto se snažíme vybudovat řetězec vlastní, který bude právě na Čínu zaměřen,“ řekl Pascal Soriot.
AstraZeneca vybudovala svůj první výrobní závod v Číně ve městě Qingdao, kam budou směřovat i další oznámené investice. Aradhana Sarinová, finanční ředitelka AstraZeneky, uvedla, že produkce léků, která bude v Qingdao vznikat, bude určena primárně pro čínský trh a pro trhy rozvíjejících se ekonomik v regionu.
Cíl zvýšit obrat do konce této dekády na 80 miliard dolarů ročně v sobě zahrnuje také uvést na trh nejméně 20 nových druhů léků. Má se jednat zejména o přípravky pro léčbu rakoviny a vzácných onemocnění, uvedla britská farmaceutická společnost.
Zdeňka Musilová