Nový model strojového učení může předpovědět demenci s devítiletým předstihem
Výzkumníci z Londýnské výzkumné univerzity Queen Mary vytvořili model využívající strojové učení, který dokáže odhalit demenci s 82procentní přesností už devět let dopředu před vypuknutím nemoci. V analýze bylo použito přes tisíc snímků magnetické rezonance pacientů s demencí i bez ní. O novém modelu píše britský odborný portál Medical News Today.
Výzkumníci se ve studii zaměřili především na rizikové faktory Alzheimerovy choroby za pomoci snímků magnetické rezonance. Vytvořený model strojového učení pozná změny v DMN neboli organizované síti mozkových oblastí zapojených do mozkové aktivity v klidovém stavu. Na základě více než tisíce různých snímků tak autoři studie zkoumali různé neurologické procesy v DMN za pomoci strojového učení k tomu, aby vytvořili unikátní model sloužící k diagnostice demence.
Mezi účastníky studie bylo 81 lidí, kterým v době provedení magnetické rezonance demence ještě diagnostikovaná nebyla. Tento stav se u nich rozvinul až devět let poté. Autoři studie také hledali souvislosti mezi DMN a rizikovými faktory demence. Podle nich k rozvoji Alzheimerovy choroby přispívá hlavně sociální izolace. Včasná detekce rizika osamělosti by tak jednoho dne mohla pomoci nemoci předejít. Podrobná studie je publikovaná v Nature Mental Health.
Profesor Charles Marshall, který je klinický odborný asistent na Neurologické klinice výzkumné Londýnské univerzity Queen Mary, uvedl, že v praxi je demence nejčastěji způsobena buď samostatnou Alzheimerovou chorobou nebo smíšenou Alzheimerovou chorobou a vaskulární demencí. Model, který vyvinul jeho tým, tak sledoval nejrůznější mozkové aktivity.
“Některé oblasti mozku vykazují sníženou aktivitu, jiné naopak vykazují zvýšenou aktivitu, pravděpodobně jako kompenzaci k něčemu. Školili jsme proto nástroj strojového učení, jak rozpoznat vzorce, které by mohly vypadat jako demence,“ uvedl Marshall.
Mohlo by vás zajímat
Prediktivní model pro diagnostiku demence je ale podle odborníků zatím nepříliš uspokojivý, a to v několika bodech. Třeba kvůli tomu, že definice a výzkum DMN se v různých studiích podstatně liší nebo že studie pracuje s demencí na základě kódování lékaře spíše než na základě diagnostických kritérií. V neposlední řadě studie používá snímky z britské Biobanky, která disponuje daty převážně od bělochů s nadprůměrným socioekonomickým statusem, kteří jsou zdravější než průměr anglické populace.
Před demencí se nelze chránit – zatím
Včasné odhalení kognitivních problémů je jednou z důležitých součástí pomoci pacientům, tou druhou je účinná léčba.
Pokud by měl mít navržený model strojového učení v budoucnu klinickou důležitost, pacienti by měli být pomocí magnetické rezonance sledováni častěji, aby se zjistilo, zda u nich nastávají nějaké anatomické změny, které budou v budoucnu korelovat se ztrátou jejich paměti. Ani v roce 2024 se ale žádné ochranné léky před nástupem strašáka jménem demence zatím vytvořit nepodařilo.
-ns-