S akvizicemi si dáváme pauzu. Musíme šetřit, zní od některých velkých farmaceutických firem
Zdá se, že vlna akvizic, která se ve farmaceutickém průmyslu spustila před přibližně dvěma lety, doputovala ke svému konci. Alespoň pro nejbližší dobu. Dvě z velkých farmaceutických společností totiž oznámily, že si potřebují dát akviziční pauzu a soustředit se na jiné aspekty svého byznysu. Například americká farmaceutická skupina Pfizer chce teď především snižovat své provozní náklady, a posílit tak svou ziskovost, informoval odborný portál Fiercepharma.com.
Zatímco některé farmaceutické společnosti ještě hbitě „loví“ v akvizičním rybníce, a to zejména biotechnologické a biofarmaceutické firmy, jeden z velkých hráčů si chce dát od nákupů menších společností pauzu.
Americká farmaceutická skupina Pfizer prostřednictvím svého výkonného ředitele Alberta Bourly oznámila, že firma potřebuje na chvíli vydechnout a po nějakou dobu se soustředit na jiné byznysové aktivity než na akvizice. Bourla to v uplynulém týdnu řekl během výroční konference Goldman Sachs 2024 Global Healthcare Conference v americkém Miami.
„Poté, co jsme utratili desítky miliard dolarů za Arena Pharmaceuticals, Biohaven Pharma, Global Blood Therapeutics a nejnověji Seagen, musíme popadnout dech a ujistit se, že dobře fungujeme u těch společností, které patří do naší skupiny právě teď,“ cituje Bourlu odborný portál Fiercepharma.com, který dění na konferenci mapoval.
Konsolidace a snižování nákladů
Podle Bourly integrace společnosti Seagen do skupiny Pfizer probíhá dobře s tím, že přípravek Biohaven proti migrénám má potenciál do budoucna velmi pozitivně překvapit. „Nepředpokládám proto, že teď půjdeme a koupíme něco velkého, protože nechci narušit naše obchodní operace, naše výzkumné operace nebo naše výrobní operace,“ dodal Albert Bourla.
Akviziční pauza přichází pro Pfizer v době, kdy ještě na konci loňského roku uvedla, že očekává pro rok 2024 tržby v rozmezí 58,5 až 61,5 miliard dolarů. Tento cíl však zůstal za konsensuálním očekáváním analytiků, kteří doufali v čísla nejméně o dvě až tři miliardy dolarů vyšší. Pfizer však čelí klesající poptávce po produktech, které souvisely s pandemií covidu, a tak potřebuje hledat cesty, kudy se dál rozvíjet.
Mohlo by vás zajímat
Jednou z nich je právě akvizice Seagenu, která Pfizeru přihrála dvojnásobek programů pro vývoj nových léků (na aktuálních 60) a zároveň čtyři přípravky pro léčbu rakoviny, které již získaly zelenou od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Pfizer již dříve uvedl, že od akvizice Seagenu si slibuje zvýšení tržeb o více než tři miliardy dolarů již v tomto roce, a do konce této dekády by se roční obrat mohl díky tomu navýšit až o deset miliard dolarů.
Ruku v ruce s tím Pfizer zahájil program pro úsporu provozních nákladů. Pfizer v jeho rámci chce už letos ušetřit nejméně čtyři miliardy dolarů a o dalších 1,5 miliardy ročně má snížit náklady do roku 2027. „Letošní rok bude rokem rozhodnutí. Budeme se zaměřovat na konsolidaci toho, co jsme dosud získali,“ řekl také Albert Bourla.
Akviziční pauzu si dává také AstraZeneca
Americká skupina Pfizer však není jediná z velkých farmaceutických firem, která akvizice ukládá na nějaký čas k ledu. Podobný krok již koncem dubna oznámil také výkonný ředitel britské farmaceutické skupiny AstraZeneca Pascal Soriot.
„Současné portfolio nám dává velké možnosti. Obchody, které jsme v nedávné minulosti uzavřeli, nám umožní vybudovat budoucnost naší společnosti,“ cituje Soriota odborný portál Fiercepharma.com.
AstraZeneca v posledních několika měsících získala pod svá křídla například společnost Fusion Pharmaceuticals, která se soustředí na radioterapii, biotechnologickou společnost Gracell Biotechnologies, která se zaměřuje na buněčnou terapii, nebo získala licenci pro produkci a vývoj přípravků pro léčbu kardiovaskulárních a metabolických onemocnění od společnosti Eccogene.
„Myslím, že občas čelíme nedorozumění v tom, o co se snažíme. Nejde nám o vybudování očkovacího byznysu tak, jak to mají firmy, které se zaměřují pouze na produkci vakcín. My se soustředíme na vakcíny, které budou synergické s produkty pro léčbu a prevenci onkologických nebo respiračních onemocnění,“ vysvětloval Soriot. Šéf AstraZeneky je proto přesvědčen, že odpočinek od akvizic je v tuto chvíli pro skupinu zcela namístě.
Zdeňka Musilová