Péči o duševní zdraví posílí lidé s vlastní zkušeností, projekt odstartovalo ministerstvo

Zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících, a to na takových pozicích, kde mohou významně ovlivňovat celý systém péče o duševní zdraví. Takový je základní cíl projektu PodUP, který odstartovalo ministerstvo zdravotnictví. Projekt má být realizován po dobu tří let a jeho součástí jsou i vzdělávací programy pro duševně nemocné a jejich neformální pečující.

Podpora uživatelů a neformálních pečujících v jejich zapojení do systému péče o duševní zdraví a do hodnocení jeho kvality, tak zní celé jméno programu (zkráceně PodUP), který ministerstvo zdravotnictví odstartovalo 1. června a na jehož přípravě se výrazně podíleli sami lidé se zkušeností s duševním onemocněním a neformální pečující spolu s odborníky.

V rámci projektu by měli velmi úzce spolupracovat lidé se zkušeností s duševním onemocněním a neformální pečující se zástupci spolupracujících krajů, zástupci obcí s rozšířenou působností a zástupci poskytovatelů služeb v oblasti péče o duševní zdraví a dalšími odborníky. „Naším přáním je, aby byl projekt a jeho aktivity místem otevřené spolupráce založené na vzájemném respektu ke každému názoru a místem vzájemného vnímání potřeb a expertních znalostí každého člena realizačního týmu,” uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v tiskové zprávě.

Co si od projektu slibuje, popsala jeho odborná gestorka Dana Chrtková. „Zapojování lidí se zkušeností s duševním onemocněním a neformálních pečujících vnímáme jako jeden z důležitých kamenů pro rozvoj systému péče o duševní zdraví. Vzájemná spolupráce všech aktérů, kteří budou nějakým způsobem do projektu zapojeni, povede i k vzájemnému bližšímu porozumění a k nacházení takových řešení problémů v oblasti péče o duševního zdraví, která budou do budoucna udržitelná a budou i základem pro další rozvoj systému péče o duševní zdraví,“ uvedla Chrtková.

Do projektu jsou začleněny i vzdělávací programy, jejichž cílem je předat lidem se zkušeností s duševním onemocněním a jejich neformálním pečujícím nezbytné znalosti, zkušenosti, dovednosti a kompetence, které využijí pro své efektivní zapojení do rozhodování o systému péče o duševní zdraví.

Mohlo by vás zajímat

-red-

Jakub Němec