Na schůzi evropské Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO), která se koná dnes a zítra, jede ministr zdravotnictví Vlastimil Válek s cílem otevřít otázku problematických politik některých států, které údajně narušují dohodnutý mechanismus lékové solidarity a dochází tak k nadměrnému hromadění zásob léčiv v některých národních státech. Ministerstvo o tom dnes informovalo na svých webových stránkách.
Evropská unie se ocitla v paradoxní situaci. Před rokem schválily členské státy vznik dobrovolného mechanismu solidarity, který měl řešit akutní nedostatek léčiv v jednotlivých členských státech. Cílem bylo zajistit rovnoměrnou dostupnost léčiv napříč celou unií. Avšak než se tento mechanismus podařilo implementovat, několik členských států přijalo vlastní vnitrostátní opatření, která nyní podle ministerstva ohrožují nejen základní princip solidarity, ale také zhoršují dostupnost léčiv v jiných zemích EU, včetně České republiky.
„Několik členských států EU bohužel přijalo změny svých právních předpisů, které zavádí povinné podmínky pro držitele rozhodnutí o registraci nebo distributory v oblasti držení pohotovostních zásob. Tím riskují zhoršení dostupnosti léčiv v jiných členských zemích, protože nezohledňují skutečnost, že výrobní kapacity léčiv jsou omezené. Proto chci toto téma na Radě zvednout,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Česká republika společně se Slovenskem, Rumunskem, Kyprem, Maltou a Slovinskem na jednání EPSCO vyzvou členské státy, které již přijaly vlastní vnitrostátní opatření, k jejich přehodnocení v zájmu evropské solidarity. Tématem zasedání Rady EPSCO bude i diskuze ministrů zdravotnictví k farmaceutickému balíčku zaměřená na oblast pobídek pro farmaceutický průmysl.
-red-