Evropská Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) učinila minulý týden významný krok v boji proti rakovině vydáním nových doporučení zaměřených na zvýšení proočkovanosti proti lidským papilomavirům (HPV) a viru hepatitidy B (HBV). Tato doporučení jsou součástí širšího Evropského plánu boje proti rakovině a mají za cíl výrazně snížit počet případů rakoviny způsobené těmito viry. Na čem se vlastně ministři shodli a co na tento krok říká inovativní farmaceutický průmysl?
„Schválená doporučení jsou jasným, jednak politickým a jednak odborným, signálem, že se jde správnou cestou… Jsme za přijatá doporučení velmi rádi,“ ocenila shodu ministrů ředitelka pro vnější vztahy společnosti MSD Česká republika Eva Karásková pro Zdravotnický deník. Mohlo to podle ní i podpořit debaty o tom, zdali nerozšířit úhradu očkování i pro děti nad 15 let (od letošního ledna došlo v Česku k rozšíření plné úhrady očkování proti HPV všem dětem od 11 do 14 let věku). Upozornila totiž na to, že podstoupit očkování mimo věkové rozpětí, kdy je plně hrazené, znamená pro domácí rozpočet často velmi vysoké finanční náklady, a to ve výši 12 tisíc korun. „To je velká bariéra,“ míní Karásková.
Přínosy očkování proti viru HPV jsou přitom nesporně výhodnější, a to nejen zdravotně, ale i ekonomicky. „Léčba HPV asociovaných onemocnění stála veřejné zdravotní pojištění jenom v letech 2018 až 2020 miliardu korun,“ sdělila nám Karásková. „Očkování proti rakovině je něco, po čem celé generace před námi volaly a nyní, když ho máme, tak se nevyužívá naplno,” podivuje se.
Benefity očkování je třeba komunikovat
Jedním z klíčových cílů doporučení evropské Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele je naočkovat do roku 2030 alespoň 90 procent cílové populace dívek proti HPV a zároveň výrazně zvýšit proočkovanost chlapců. Pro HBV je cílem odstranit hepatitidu jako hrozbu pro veřejné zdraví do stejného roku. „Očkování zůstává jedním z nejsilnějších a nejúčinnějších opatření v oblasti veřejného zdraví, které mají členské státy k dispozici,“ uvádí se v dokumentu, o němž v pátek ministři jednali.
Rada ministrů doporučuje ke zvýšení proočkovanosti řadu opatření. Mezi nimi je nabízení bezplatného očkování ve školách a vzdělávacích zařízeních a posílení systémů zasílání pozvánek a upomínek na očkování. „Na problémy s přístupem k očkování proti HPV by se mělo reagovat nabídkou nízkoprahového očkování a osvětou,“ uvádí dokument. Kromě toho budou zavedeny informační a osvětové kampaně, které mají bojovat proti dezinformacím o očkování. Doporučení zdůrazňuje důležitost komunikačního úsilí: „Je třeba rovněž řešit podceňování významu očkování proti HPV jako nástroje prevence rakoviny, zejména mezi chlapci a jejich rodiči nebo opatrovníky, a to neustálým komunikačním úsilím a monitorováním a řešením zavádějících informací a dezinformací souvisejících s infekcí HPV a očkováním proti HPV.“
O významu správné komunikace k veřejnosti na schůzi EPSCO promluvil i český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Očkování představuje efektivní nástroj prevence a jeho význam nelze podceňovat. Je nezbytné, abychom efektivně komunikovali o benefitech očkování,“ apeloval na své evropské kolegy.
Propadnout nesmějí ani znevýhodněné skupiny obyvatel
Součástí doporučení je také budování nebo modernizace elektronických registrů očkování, které umožní efektivnější sledování proočkovanosti a přijímání účinných opatření v oblasti veřejného zdraví. Doporučuje se měřit celkový dopad očkování a propojit očkovací, screeningové a onkologické registry. „Většina členských států doporučuje očkování všech dětí proti HBV. Mají také různé strategie pro prevenci přenosu z matky na dítě (vertikální přenos), včetně očkování novorozenců první dávkou vakcíny proti HBV do 24 hodin po narození,“ píše se dále v dokumentu.
Doporučení se zaměřují i na znevýhodněné skupiny obyvatel, jako jsou osoby se zdravotním postižením, migranti, žadatelé o azyl a další. Tyto skupiny budou cíleně oslovovány prostřednictvím nízkoprahových očkovacích služeb a speciálních kampaní. „Na problémy s přístupem k očkování proti HBV je třeba reagovat cíleným úsilím o pochopení strukturálních překážek a nabídkou očkování v místních podmínkách přizpůsobených cílovým skupinám v souladu s jejich rizikovým profilem a situací,“ doporučuje Rada.
Historická příležitost vymýtit rakovinu
Evropská unie bude nadále spolupracovat s mezinárodními organizacemi, jako jsou WHO, OECD a UNICEF, na podpoře očkovacích iniciativ na globální úrovni. K provádění očkovacích programů a souvisejících komunikačních aktivit budou využívány finanční prostředky z rozpočtu EU. „Pokud budou členské státy i nadále využívat možnosti financování z rozpočtu Unie, včetně Evropského fondu pro regionální rozvoj, Evropského sociálního fondu+ a programu EU4Health, mohlo by to snížit nerovnosti v oblasti zdraví a nerovnosti související s přístupem k očkování a jeho dostupností,“ stojí v dokumentu Rady.
Evropská komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová na schůzi EPSCO zdůraznila význam dalších kroků evropských představitelů k eliminaci onkologických onemocnění způsobených virem HPV, zejména pak pokud jde o rakovinu děložního čípku, na kterou jenom v zemích EU zemře ročně na 14 tisíc žen. „Máme zde historickou příležitost vymýtit rakovinu děložního čípku a další typy rakovin, které způsobují tyto viry,“ dodala stručně na závěr.
-fk-